طبیب من

کد خبر: 3667
تاریخ انتشار: ۳۱ام خرداد ۱۳۹۶ , ۱۳:۲۱
یک متخصص طب سنتی گفت: بین بیماری های پوستی و دستگاه گوارش ارتباط مستقیمی وجود دارد و علت بروز جوش های صورت را می توان در دستگاه گوارش جستجو کرد.

افسانه شاکری متخصص طب سنتی در گفتگو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ گفت: سر منشأ بسیاری از بیماری ها در سیستم گوارشی نهفته است و مشکلاتی مانند یبوست، ریفلاکس معدی و ضعف هضم علائم خود را به صورت جوش بر روی صورت نشان می دهند.

شاکری با بیان اینکه جوش های صورت ارتباط مستقیمی با دستگاه گوارش دارند، افزود: یکی از مهمترین علل بروز جوش پرخوری است که بر اثر آن نیروی هاضمه هدر رفته و غذا به خوبی هضم نمی شوند.

وی با بیان اینکه غذاهای هضم نشده  فضاهای بدن را اشغال می کنند،  تصریح کرد: به مرور زمان بخش لطیف این مواد زائد به سمت پوست رانده شده و به خاطر غلظتی که دارندقادر به خروج از منافذ پوست نبوده و زیر پوست حبس می شوند و در اثر فعل و انفعالات مختلف به شکل جوش های گوناگون بروز می کنند.

این متخصص طب سنتی ادامه داد : طب سنتی برای هر عضوی در بدن مزاج خاصی در حالت صحت و بیماری قائل است  به نحوی که برخی سوءمزاجها در کبد به صورت افزایش حرارت، افزایش رطوبت و خشکی می تواند سبب تغییر رنگ چهره، پف کردن پلک ها و صورت و همچنین بروز لکه های پوستی شود.

وی تاکید کرد: یبوست هم می تواند به واسطه تجمع فضولات در بدن سبب بروز مشکلات پوستی شود و  شل بودن دریچه ورودی معده که تحت عنوان ریفلاکس معدی در اثر تصاعد و بالارفتن بخارات اسیدی و غذایی ایجاد شده باعث بروز جوش های صورت و حتی ریزش موی سر می شود که با تقویت دریچه معده و جلوگیری از مصرف برخی مواد غذایی، داروها و رعایت تدابیر غذایی می توان تا این مشکلات را برطرف کرد.

شاکری با اشاره به  اینکه  فست فودها و کنسروها باعث ایجاد جوش می شوند، ادامه داد: نمک، ادویه تند، مواد معطر و نگهدارنده باعث تجمع مواد زائد در بدن و بروز جوش های پوستی می شوند.

وی  یادآور شد: پرهیز از  پرخوری، اصلاح وضعیت گوارشی، دفع رطوبات اضافی معده، درمان ریفلاکس معدی و همچنین برطرف کردن یبوست تا حد زیادی به رفع مشکلات پوستی کمک می کند.

 

انتهای پیام/