کولیک نوزاد؛ ثمره حمایت نشدن مادر

79

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ کولیک یا قولنج یکی از رایج ترین اختلالات دوران نوزادی است که علت دقیق آن مشخص نیست اما مطالعه ای به تازگی نشان داده است که حس شادی و حمایت اجتماعی از مادر می تواند در بروز این اتفاق نقش مهمی داشته باشد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

بر اساس مطالعه منتشر شده در ژورنال “کودک، مراقبت و سلامت” دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا دریافتند مادرانی که احساس شادی کمتری در تعامل با دیگران داشتند در مقایسه با مادران شادتر از لحاظ روابط اجتماعی، به احتمال بیشتری نوزاد مبتلا به کولیک به دنیا می‌آوردند.

نتایج این تحقیق نشان داد نوزاد مادرانی که حمایت اجتماعی بیشتری از سمت همسر، خانواده و دوستان خود دریافت می کردند نیز با احتمال کمتری دچار کولیک می شدند.

“کریستین جیرولف” مدرس علم سلامت عمومی در دانشگاه پنسیلوانیا به همراه همکارانش بر اساس مطالعه بر روی سه هزار زن بین سنین 18 و 35 سال در سال های 2009 تا 2011 دریافتند زنانی که شادی کمتری در روابط خود داشته و از حمایت اجتماعی کمتری برخوردار بودند به احتمال قویتری نوزادان خود را در معرض ریسک بروز کولیک قرار داده اند.

**کولیک از کجا آب می‌خورد؟

کولیک یا قولنج شرایطی است که با گریه های مداوم و تسلی ناپذیر و نق نق کردن بیش از حد نوزاد بیش از سه ساعت در روز، سه روز در هفته همراه بوده و این حالت اغلب بیش از سه هفته به طول می‌انجامد. نوزاد کولیکی هر روز در یک ساعت مشخص و معمولا هنگام غروب یا شب ها گریه می‌کند.

بر اساس یافته های انجمن زنان باردار آمریکا حدود 20 تا 25 درصد نوزادان دچار کولیک می شوند و این اختلال در هفته ششم تا هشتم دوران نوزادی به اوج خود می رسد.

گفتنی است دانشمندان هنوز درباره علت اصلی بروز کولیک اتفاق نظر ندارند. با این حال عده ای عواملی چون گاز موجود در روده، خوردن شیر زیاد، سیستم عصبی تکامل نیافته و عدم تحمل قند لاکتوز را به عنوان علل احتمالی شروع درد های کولیکی عنوان کرده اند.

**وقتی عشق مرهم دل نوزاد می‌شود

بر اساس یافته های این مطالعه مادران شاد تر در زمان قبل و بعد از بارداری با احتمال کمتری نوزادان مبتلا به کولیک به دنیا می‌آورند. همچنین هر چقدر همسران آنها در مراقبت از نوزاد و ابراز عشق و محبت به نوزاد همکاری و همراهی بیشتری داشته باشند ریسک کمتری متوجه نوزاد می‌شود.

بنابراین اطرافیان مادر نقش مهمی در کاهش بروز این بیماری در نوزاد دارند به طوری که آنان نباید گریه های گاه و بی گاه نوزاد را دال بر بی کفایتی، افسردگی و عدم اعتماد به نفس مادر بدانند، بلکه باید با حمایت‌های روحی و عاطفی از مادر به سلامت نوزاد کمک کنند.

منبع: Medicalnewstoday

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.