با این مواد غذایی تابستان را پرتوان شروع کنید/تخم مرغ؛ گنجینه ای نهفته از مواد مغذی!

113

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ تخم‌مرغ منبع خوبي از ويتامين‌هاي گروه B ،  D ، E و ويتامين A است. پروتئين تخم‌مرغ شامل تمامي اسيد آمينه‌هاي ضروري براي سلامتي بدن است. ‌12.5درصد وزن  تخم‌مرغ را پروتئين تشكيل مي‌دهد که هم در زرده و هم در سفيده وجود دارد. یك عدد تخم مرغ متوسط 76 كیلوكالری انرژی دارد و مصرف روزانه یك عدد، 3 درصد نیاز انرژی یك مرد بالغ و 4 درصد نیاز انرژی یك زن بالغ را تأمین می كند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

تخم مرغ برخلاف ظاهر کوچکش می تواند برای بدن یک ماده غذایی با ارزش محسوب شود که در ادامه به خواص این ماده غذایی فوق العاده می پردازیم.

***تخم مرغ دشمن کلسترول بد است

یک عدد تخم مرغ، شامل 212 گرم کلسترول است اما این به معنی نیست که تخم مرغ میزان کلسترول بد خون را افزایش می دهد. در واقع تخم مرغ، کلسترول بدن را تنظیم می کند و باعث کاهش کلسترول بد می شود در نتیجه بر روی احتمال بروز بیماریهای قلبی عروقی اثری ندارد بلکه باعث کاهش پاسخ های التهابی در بدن می گردد.

***با تخم مرغ انرژی تان را دو برابر کنید

یک عدد تخم مرغ شامل تقریبا 15 درصد ویتامین B2 یا ریبوفلاوین است که به تجزیه موادغذایی و تامین انرژی بدن کمک می‌کند. در صورت کمبود این ویتامین در بدن افت انرژی پدید می‌آید. علاوه بر آن با تجزیه ناقص مواد غذایی ترکیب‌های غذایی مهمی که باید در بدن دریافت و جذب شوند، دفع می‌شود.

***غذای مو و پوستتان را بشناسید

یکی از ویتامین هایی که نقش موثری در سلامت پوست و مو دارند، ویتامین های خانواده B هستند. تخم مرغ جز آن دسته از مواد غذایی است که منبع غنی ویتامین B2، B5 و B12 است. همچنین به عملکرد صحیح سیستم های عصبی کمک می کند. تخم مرغ خام مانند پروتئین و دیگر مواد مغذی است که  فولیکول مو  را تقویت میکند. زرده تخم مرغ شامل  اسیدهای چرب است که  برای موها بسیار مفید است، همچنین با شوره سر و پوسته پوسته شدن موهای کف سر مبارزه می کند.

***غذای مغزتان را بشناسید

تخم مرغ به دلیل داشتن ماده مغذی به نام کولین، یک غذای فوق العاده برای مغز به حساب می آید. کولین در ساخت غشای سلولی کمک می کند و مواد غذایی را به داخل و خارج منتقل می سازد. کولین  دارای نقش حیاتی برای  فعالیت  فکری  هستند زیرا  به استیل کولین تبدیل می شوند که مهم ترین واسطه شیمیائی موثر در حافظه وفعالیت سلول های مغزی است و بدون مقادیر کافی آن قدرت حافظه کاهش می یابد.

***اگر می خواهید نگاه زیبا داشته باشید این ماده غذایی را بخورید

2 آنتی اکسیدان موجود در تخم مرغ به نام های لوتئین و زیگزانتین، تاثیر قدرتمندی بر روی چشم ها دارند که فقط در زرده یک تخم مرغ یافت می شوند. این آنتی اکسیدان ها خطر ابتلا به آب مروارید و دژنراسیون ماکولا(شایعترین عامل اصلی کوری دائمی در افراد پیر است) که در سالمندان منجر به اختلالات بینایی می شود را کاهش می دهد.

منبع: MSN

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.