موفقیتی تازه در حل معمای ایدز/ ویرایش ژنی 96 درصد موثر است

85

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در سراسر جهان، ده‌ها میلیون نفر از مردم با ویروس اچ آی وی دست و پنجه نرم می کنند. با توجه به گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، بیش از 36 میلیون نفر در سراسر جهان HIV مثبت تشخیص داده شده و حدود 1.2 میلیون نفر در آمریکا به این ویروس مبتلا هستند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

این شرایط زمانی وخیم‌تر می‌شود که دانشمندان و متخصصان علم پزشکی هنوز نتوانستند درمان دائمی و قطعی برای این ویروس مهلک و خطرناک پیدا کنند.

با این وجود، دانشمندان در جدیدترین تحقیقات خود به تازگی توانستند با دستکاری ژن ها به موفقیت بزرگی دست پیدا کنند. آنها موفق شدند عفونت HIV-1 در موشها را به طور کامل از بین ببرند.

***ویرایش ژنی راهی برای مهار HIV

در حالی که در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این عفونت مهلک وجود ندارد، دانشمندان به پیدا کردن یک راهکار عملی نزدیک تر شده‌اند. آنان با استفاده از یک فن‌آوری ویرایش ژنی به نام “CRISPR Cas9″، پرو ویروس HIV-1 را در مدل حیوانی درمان کردند. پرو ویروس فرم غیر فعالی از ویروس محسوب می‌شود.

زمانی که ویروس با ژنی از یک سلول خاص ادغام می شود، اثراتش را در بدن میزبان نمایان می کند. در مورد اچ آی وی، سلول های میزبان به اصطلاح سلول های CD4 هستند. پس از آن که ویروس به DNA سلول های قربانی یا همان CD4 راه یافت، به طور خودکار با هر نسل از سلول های CD4 تکثیر شده و بیماری را گسترش می دهد.

گفتنی است؛ موش های مورد استفاده در پژوهش با سلول های ایمنی بدن انسان اصلاح شده و به HIV-1 آلوده شده بودند.

***استراتژی «ویرایش ژن‌ها» 96 درصد موثر است

دکتر «هو» و تیم تحقیقاتی‌اش نتایج این آزمایش‌ها را در ژورنال‌های معتبر پزشکی منتشر کرده و اظهار داشت: «در عفونت حاد، HIV فعالانه تکرار می شود. با این حال ما از طریق انجام آزمایش‌هایی بر روی موش‌ها، قادر به بررسی توانایی استراتژی ویرایش ژنی برای جلوگیری از تکثیر ویروس و به طور بالقوه جلوگیری از عفونت سیستماتیک به میزان 60 تا 95 درصد بوده‌ایم.»

پس از یک دور از درمان ویرایش ژنی، بخش های ویروسی سلول های انسان که با بافت ها و اندام موش یکپارچه شده بود، از بین رفت. به عبارت دیگر پروویروس تنها پس از یک دور درمان تزریقی ویرایش ژنی از طحال، ریه ها، قلب، روده بزرگ و مغز موش ها حذف شده بود.

این یافته ها دانشمندان را یک قدم به درمان ایدز نزدیک تر کرد. این اولین باری است که دانشمندان توانستند چرخه تکثیر ویروس HIV-1 را متوقف کرده و آن را به طور کامل از سلول های آلوده در حیوانات از بین ببرند.

این تیم همچنین شواهدی برای اولین بار ارائه کرده است که طی آن ویروس HIV-1 را می‌توان با موفقیت از بین برد و با استفاده از استراتژی ویرایش ژنی از گسترش عفونت جلوگیری کرد؛ موفقیتی که گام مهمی در جهت آزمایش‌های کلینیکی بر روب انسان محسوب شده و ما را به درمان قطعی ایدز نزدیکتر می‌کند.

منبع: Medical Daily

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.