فرزند اوتیستیک؛ ثمره پدر شدن در این بازه سنی

19

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ مسئله اجتماعی شدن و توانایی تعامل با دیگران در همه مراحل زندگی اهمیت بسیاری دارد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

طبق تحقیقات اخیر، مردانی که قبل از 25 سال یا بعد از 51 سالگی صاحب فرزند می شوند، نوزادانشان به احتمال بیشتری با اختلالات اجتماعی و مهارت های ارتباطی ضعیف ناشی از بیماری اوتیسم روبه‌رو می‌شوند.

محققان هیچگونه ارتباطی بین سن مادر و توانایی های اجتماعی پیدا نکرده اند. در واقع مطالعات نشان می دهد که مهارت های اجتماعی از سن پدران تاثیر می پذیرند. محققان برای ارزیابی مهارت‌های اجتماعی کودک و ارتباط آن با سن پدر هنگام فرزندآوری مطالعاتی را روی بیش از 15 هزار کودک دوقلو در فاصله سنی بین چهار تا 16 سال انجام دادند.

این تیم محقق در واقع به بررسی تفاوت میان الگوهای رشد مهارت های اجتماعی کودکان و رفتارهای دیگر شامل مشکلات رفتاری، بیش فعالی و مشکلات عاطفی در مقایسه با هم سن و سالان پرداخت.

در واقع این تحقیق در پی پاسخ به این سوال بوده که سن پدر روی رشد مهارت های اجتماعی فرزندان نتیجه ژنتیک است یا عوامل محیطی؟ پس از انجام تحلیل های ژنتیکی مشخص شد که رشد مهارت های اجتماعی به طور عمده متاثر از ژنتیک است تا عوامل محیطی و این تاثیرات ژنتیکی با افزایش سن پدر اهمیت بیشتری پیدا می کند.

نتایج این مطالعه نشان داد پدران خیلی جوان (زیر 25 سال) یا خیلی مسن (بالای 51 سال) فرزندانی به دنیا می‌آورند که مهارت های اجتماعی پایین‌تری از خود بروز داده و در آینده در موقعیت های اجتماعی با چالش های زیادی رو به رو می‌شوند.

دانشمندان امیدوارند از طریق شناسایی ساختارهای عصبی متاثر از سن پدر و مقایسه دقیق‌تر فرآیند رشد کودکان دارای مشکلات اجتماعی با الگوهای معمولی رشد کودکان سالم، بتوانند ساز و کار تاثیر سن پدر بر سلامت ذهنی فرزندان و امکان ابتلا به اختلالاتی چون اوتیسم و اسکیزوفرنی را بهتر درک کنند.

منبع: Dailymail

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.