«بازخورد»؛ عامل بقا یا شکست یک رابطه / در ملاقات حضوری تن صدایتان را پایین نگهدارید

33

درمان میگرن در کلینیک آرامش

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ به گفته “کن بلانچارد” کارشناس مدیریت اصطلاح “بازخورد مثبت، صبحانه‌ قهرمانان است”، به دلیل خوبی معروف شده است. همگی به بازخورد به عنوان یک جاده دوطرفه نیاز داریم و همین بازخورد تعیین کننده بقا یا شکست یک رابطه (کاری یا عاطفی) است.

در زمان فشار، اعتماد به نفس و شایستگی افراد در ارتباطات، پایمال شده و بازخورد به سختی به گوش می‌رسد، یا ممکن است مورد قبول قرار نگیرد، ولی درکل همین واکنش به شدت به شکست چرخه شکایت فرد، احساس قربانی بودن وی و سرزنش کردن دیگران کمک می‌کند.

کنار آمدن با تغییرات و ارتباطات دو جستار مهم حرفه‌ای شدن در هر شغلی بوده و هردو فرصت کافی و حتی بیشتر از آن را برای انواع بازخورد در اختیار فرد می‌گذارند.

در ادامه چند نکته بیان شده تا برای بار بعد که خواستید با کسی – حتی رییستان – ارتباطی برقرار کنید؛ در ذهنتان نگهدارید.

قبل از هردرخواستی ابتدا اجازه بگیرید

ایده خوبیست بدون توجه به اینکه فرد مقابلتان چه کسی است؛ هروقت در مکالمه‌ای خواستید پیشنهاد، اظهار نظر، توصیه یا نکته‌ای به صحبت‌های فرد مقابل بیافزایید، کسب اجازه کنید؛ این کار درواقع نشانه‌ای از ادب شما و احترامیست که برای خود قائلید. مثلا می‌توان گفت: “آیا مایل به شنیدن دیدگاه‌های مختلف هستید؟”، “آیا می‌توانم نظرم را بگویم؟”

توجه داشتته باشید، متناسب با نوع رابطه‌ای که با فرد دارید ساختار جمله را رسمی‌تر یا خودمانی‌تر کنید.

خوشبین باشید و به “اما”های خود توجه داشته کنید

مطمئن شوید که نظرات شما متعادل است و با دیگران اختلاف اساسی ندارد. راهنمایی‌های سازنده ارائه دهید و در بیانیه‌های مثبتی که با کلمه “اما” همراه است، احتیاط کنید. برای مثال، هنگام صحبت با رئیستان هرگز نگویید: “من از کار کردن با شما لذت می‌‌برم، ولی احساس می‌کنم کار من همیشه ارزشمند نیست” بلکه بگویید: “من از کار کردن با شما لذت می‌برم، اما احساس می‌کنم کارم همیشه ارزشمند نیست.”

افزودن یک ارزش

از خودتان بپرسید چگونه بازخورد، نظرات یا انتقادات شما به فرد مقابل کمک می کند؟ آیا می‌خواهید، نحوه عملکرد خود را تغییر دهد؟ یا صحبت‌های شما، بیانگر فرآیند یا فعالیت خاصی است؟

مطمئن شوید که حتما برای صحبت‌های خود دلایل متقاعد کننده‌ای در چنته دارید، راه‌کارهایتان حتما عملی هستند، پیشنهاد جدید شما کمکی به مجموعه می کند و تمامی موارد به طور کامل شرح داده شده است.

مالک نظریه خود باشید

در هنگام صحبت از نظرات و پیشنهاداتتان از زاویه “من” به جای “شما” به موضوع بپردازید. مثلا از جملاتی مانند: من “متوجه این….” یا “من تحت تأثیر….” به جای “شما هرگز این کار را انجام….” یا “شما همیشه به من احساس….” استفاده کنید. کلماتی مانند: “همیشه” و “هرگز”، در شنونده حس اتهام را القاء می‌کنند و اغلب افراد حالت تدافعی به خود می‌گیرند. حتما در رابطه با موضوع مورد بحث صریح و روشن باشید و مشکلات گذشته را مطرح نکنید.

برنامه و تمرین

با همکار و دوست مورد اعتماد خود هماهنگ باشید و از قبل مکالمه را با آن‌ها تمرین کنید. هرچه بیشر به روند کار و پیشبرد مکالمه فکر کنید، نتیجه، بیشتر باب میل شما خواهد بود. همچنین، به زمانبندی وظایف و تعهدات شخصی و زمان تعیین شده برای تحویل کار (مثلا در پروژه‌ها) دقت کنید.

مکالمه رو در رو

آخرین مطالعات نشان می‌دهد که در خواست رو در رو، نسبت به ارسال پیغام یا هر راه غیر مستقیم دیگر تا 34 برابر بیشتر احتمال دارد مورد قبول واقع شود. هم پاسخ مثبت و هم پاسخ منفی برای بیشترین تاثیر باید چشم در چشم رد و بدل شود. در ملاقات حضوری، حواستان به زبان بدنتان باشد، تن صدایتان را پایین نگهدارید و با احترام صحبت کنید. اشاره مستقیم با انگشت یا حالات ضربدری با دستان، پیام خوب و مفیدی به فرد منتقل نمی‌کنند. اگر به فرد مورد نظر دسترسی ندارید از راه‌های ارتباطاتی که تماس تصویری را برای شما میسر می‌کند، استفاده کنید. پیام های کتبی به راحتی سوء تفاهم ایجاد می‌کنند و پیغام را به درستی و تمام و کمال به مخاطب منتقل نمی‌کنند.

در بحث روشنفکر باشید

به هنگام مذاکره آماده‌ گوش کردن و با آغوشی باز پذیرای دیدگاه شخص دیگر باشید. تا پایان، این حالت خود را حفظ کرده و فرصت‌های یادگیری و به اشتراک گذاشتن ایده‌ها را باز نگهدارید.

گوش دادن همراه با تفکر به گفته‌های فرد را تمرین کنید. اگر رویکردی معتبر و همراه با احترام در پیش بگیرید، بیشتر یکدیگر را می شناسید و رابطه شما غنی تر و قوی تر می شود.

منبع: BusinessInsider

پایان پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.