جنگ یا گریز؛ مسئله این است/ استرس‌هایی که باید جدی گرفت + راهکار

52

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ انواع مختلفی از استرس وجود دارند که همگی آنها لزوما نیاز به درمان ندارند. یکی از انواع کمتر مخرب فشارهای عصبی «استرس حاد» نام دارد که شایع‌ترین نوع آن است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ما در طول روز چندین بار ممکن است استرس حاد را تجربه کنیم. استرس حاد به واسطه درک فوری از یک تهدید فیزیکی، عاطفی یا روانی شکل می گیرد. این تهدیدات لازم نیست از نوع حاد باشند و عوامل استرس‌زای خفیف مانند زنگ ساعت، انتصاب جدید در محل کار، یا حتی یک تماس تلفنی که باید پاسخ داده شود، را در بر می‌گیرند.

استرس حاد می تواند در نتیجه عوامل جدی‌تر مانند بحث و جدل با یک دوست یا شرکت در یک امتحان نیز شکل گیرد. تهدید می تواند واقعی یا خیالی باشد و این درک تهدید است که محرک واکنش استرس محسوب می شود.

طی یک واکنش استرس حاد، سیستم عصبی خودکار فعال شده و بدن سطوح افزایش یافته هورمون کورتیزول، آدرنالین و دیگر هورمون هایی که در زمان افزایش ضربان قلب، تنفس شدیدتر و فشار خون بالاتر ترشح می شوند را تجربه می کند. خون از سمت اندام های انتهایی به سمت عضلات بزرگ هدایت می شود و بدن آماده مبارزه یا فرار می شود. این شرایط به نام «واکنش جنگ یا گریز» نیز شناخته می شود.

استرس حاد می تواند به راحتی مدیریت شود زیرا بنا به دلیل خاصی رخ داده و سپس از بین می رود. این شرایط برای سلامت انسان همانند استرس مزمن مشکل‌آفرین نیست، زیرا رهایی از استرس حاد نسبتا آسان است؛ به عنوان مثال با استفاده از تکنیک های ساده تن‌آرامی می توان به مقابله با استرس پرداخت.

با این وجود، موارد مکرر استرس حاد می تواند اثر منفی چشمگیرتری را به همراه داشته باشد. چه یک سری از رویدادهای استرس‌زای غیر مرتبط رخ دهند و چه عوامل استرس‌زای مشابه تکرار شوند، این شرایط می تواند به یک وضعیت «استرس مزمن» تبدیل شود.

بر همین اساس، در اختیار داشتن یک طرح مدیریت استرس از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از جمله گام‌های مدیریت استرس به شرح زیر است:

از بین بردن استرس در زمان مشخص

کاهش یا حذف عوامل ناچیزی که به طور مکرر موجب شکل گیری استرس در شما می شوند، استرس را به حداقل می‌رساند. شما نمی توانید استرس را به طور کامل از زندگی خود حذف کنید، اما تا حد امکان می توانید مواجهه با آن را کاهش دهید.

بکارگیری تکنیک های تن‌آرامی

این تکنیک‌ها به معنای یافتن روشی برای آرام کردن و استراحت بدن و ذهن است. شما همواره نمی توانید عوامل استرس‌زا را در زندگی خود پیش بینی کنید، اما می توانید واکنش استرس خود را پس از مواجهه با آنها معکوس کنید.

سازگاری با عاداتی که انعطاف پذیری را افزایش می دهند

برخی عادت‌ها می تواند انعطاف پذیری فرد نسبت به استرس را افزایش دهد. از جمله این عادت‌ها می توان به مدیتیشن و تمرینات ورزشی اشاره کرد. سازگاری با یک یا چند مورد از این عادات می تواند به مدیریت استرس حاد و همچنین استرس مزمن کمک کند.

منبع:

Healthline

Emedicine.medscape

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.