طبیب من

کد خبر: 3812
تاریخ انتشار: ۱۷ام اردیبهشت ۱۳۹۶ , ۱۵:۲۱
خوشبختانه روش‌های ساده و کارآمدی برای مقابله با مشکل هضم چربی غذا غذا وجود دارد. شما می‌توانید با مصرف ادویه ای به دستگاه گوارشتان در جهت هضم بهتر غذاها کمک کنید.

به گزارش خبرنگار خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ رژیم های غذایی پرچرب، برای بیماری های قلبی – عروقی خطری بزرگ محسوب می شوند؛ چرا که این رژیم ها می توانند به افزایش وزن، ابتلا به دیابت و شرایط خطرناک دیگر منجر شود.

پژوهشگران با آزمایش هایی بر بر روی موش ها دریافتند، موش هایی که به آنها یک رژیم غذایی پر چرب به همراه دارچین داده می شد، در مقایسه با موش هایی که با همین رژیم غذایی و بدون دارچین تغذیه می شدند، طی ۱۲ هفته وزن کمتر و چربی کمتری در ناحیه شکم داشتند، همچنین میزان قند، چربی و انسولین خون گروه اول موش ها پایین تر بود و از این جهت سالم تر از گروه دوم بودند.

ویجایا جوتورو، معاون سرپرست بخش تکنولوژی های سلامت دانشگاه موریسون ایالات متحده آمریکا، در همایشی در شهر مینیاپولیس نتایج این پژوهش را ارائه نموده است. به گفته او دارچین، ادویه ای است که از پوسته درختان خانواده سیناموموم گرفته می شود. بر مبنای این پژوهش، دارچین حاوی یک ماده پلی فنول است که دارای خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدان (ضد سرطان) است. این ماده می تواند برخی از فاکتور های خطرناک بیماری های قلبی عروقی را که ناشی از رژیم های غذایی ناسالم است، کاهش دهد.

مواد آنتی اکسیدان، در برابر فشار اکسیداتیو از بدن محافظت می کند. فشار اکسیداتیو، ناشی از عدم تعادل رادیکال های آزاد است که در ایجاد ناهنجاری های زیادی نظیر حملات قلبی و بیماری قلبی عروقی دخیل اند.

نتایج تحقیقات محققان نشان می دهد مصرف دارچین بعد از غذا، چربی خون، التهاب و فشار اکسیداتیو را کاهش می دهد و این کار از طریق فعال کردن فاکتور های رونویسی (SREBP-1c, LXR-α, NF-κB, and Nrf2) و مکانسیم های آنتی اکسیداتیو صورت می گیرد.

گفتنی است؛ افرادی که دچار اضافه وزن هستند برای لاغری و یا جلوگیری از افزایش وزن می توانند روزانه در کنار تمام وعده‌های غذايی و ميان‌وعده‌های چرب از مقداری دارچین استفاده کنند.

 

منبع: medicalnewstoday

انتهای پیام/