تکنیک‌های ساده برای به حرف آوردن افراد کم‌حرف

47

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛  بعضی افراد توانایی خاصی در ارتباط برقرار کردن با دیگران دارند. آن ها به راحتی در یک جمع مانند یک سخنران حرفه ای شروع به حرف زدن می کنند و اطرافیانشان را تحت تاثیر حرف های خود قرار می دهند. اگر جز آن افرادی هستید که هیچ حرفی برای گفتن ندارید و اغلب گوش دادن را به سخن گفتن ترجیح می دهید و می خواهید از یک راهی دیگران را به حرف بکشانید، به چند نکته ای که در ادامه گفته می شود توجه کنید.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

اگر هرگز طرف مقابلتان را ندیده اید…

گفتگو با این شخص می تواند با پرسش یک سوال ساده مانند “چکار می کنید؟” شروع شود و با طرح این سوال جواب های گوناگونی در مورد زندگی و برنامه هایش به ذهنش خطور پیدا کند.

پرسیدن یک سوال باز به مخاطبتان این فرصت را می دهد که مسیر صحبت کردن را به سمت و سوی دلخواه خود بکشاند. اگر آن شخص در پاسخ به پرسش شما مسئله کار را بیان کرد، بهترین موقعیت است که سوال مهم تری مانند اینکه چگونه تخصصتان را شروع کردید یا چطور شد این رشته را انتخاب کردید بپرسید. در چنین مواقعی فرد ممکن است با گفتن این سوال یاد خیالپردازی ها و آرزوهای دوران کودکی اش بیفتد و برای شما داستانی را تعریف کند.

 

اگر از قبل همدیگر را می شناسید…

در بعضی مواقع طرف مقابل را می شناسیم اما ملاک های مشترکی در مورد یکدیگر ندارید. در اینجا با پرسیدن سوال” حالت چطور است؟” می توانید به او نشان بدهید که بسیار علاقه مند هستید بدانید که در این مدتی که همدیگر را ملاقات نکرده اید چه اتفاقاتی در زندگی اش افتاده است. از او در مورد اتفاقات مهمی که اخیرا برایش افتاده است سوال کنید. اگر در پاسخ گفت که مثلا در حال آموزش برای دو ماراتن است، بلافاصله از او در مورد دیگر ورزش های مورد علاقه اش سوال کنید.

مردم معمولا تمایل دارند که در مورد خودشان صحبت کنند اما نکته کلیدی برای یک گفتگوی خوب همیشه اقدام به پرسش های ماهرانه است.

 

اگر گفتگویتان یک طرفه است…

برای حفظ کردن یک گفتگوی خوب، به دنبال یک قانون طلایی در کمدی بداهه گویی باشید. برای مثال اگر شخصی  به شما می گوید” دیروز چه روز خوبی بود؟” شما ممکن است با یک جواب ساده مانند ” بله خوب بود” به او جواب بدهید. اما با تقویت مهارت بداهه گویی یاد می گیرید که با فصاحت، مزاح و اعتماد به نفس حرف بزنید و مقصودتان را واضح اما مختصر و مفید برسانید.

اگر می خواهید گفتگوی خوبی داشته باشید سعی کنید از دادن جواب های کوتاه و یک طرفه پرهیز کنید. برای مثال در پاسخ به سوال ” دیروز روز خوبی بود؟” بگویید می دانم، خیلی خوشحال بودم و تصمیم گرفتم کمی پیاده روی کنم.این پاسخ باعث می شود طرف مقابلتان ایده های مختلف دیگری نیز درباره هوای خوب یا در مورد تصمیم شما به پیاده روی مطرح کند و یک گفتگوی شیرینی داشته باشید.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.