افت کیفیت زندگی و سلامت روان؛ ثمره مصرف «الکل»

30

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ رضا دانشمند، روانپزشک با بیان اینکه به هرگونه تغییری در خلق و خوی فرد که منجر به اختلال در روابط و یا کارکردهای او شود، اختلال روانپزشکی می گوییم، گفت: این اختلال نیازمند درمان است. بسیاری از عوارض روانپزشکی در کنار مصرف مواد و الکل بروز بیشتری پیدا می کند و در واقع همراهی بین یک عارضه روانپزشکی و یک ماده یا الکل را همبودی روانپزشکی یا همبودی اعتیاد روانپزشکی می شناسیم که تقریبا در 8 درصد از کسانی که مصرف کننده مواد هستند این همبودیها وجود دارد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی ادامه داد: این همراهی ها می تواند اولیه یا ثانویه باشد. یعنی می تواند یک اختلال روانپزشکی باشد که فرد را به سمت مصرف مواد سوق و گرایش داده است یا اینکه اختلال و عارضه روانپزشکی عارضه ثانویه مصرف مواد باشد. یعنی به دنبال اعتیاد شکل گرفته و در نهایت سیر اختلال را پیچیده تر کند و مشکلات جدی در امر درمان به وجود می آورد. درمان اعتیاد و مداخله درمان اعتیاد بدون توجه به عوارض روانپزشکی که در کنار آن دیده می شود تقریبا کاری دشوار و ناممکن خواهد بود و نتیجه مناسب و مفیدی را به دنبال نخواهد داشت.

دانشمند با بیان اینکه در هنگام اضطراب یا افسردگی مصرف الکل افزایش پیدا می کند، تاکید کرد: یک خواب معمولی بین 6 تا 9 ساعت طول می کشد، نه اینکه کسانی که کمتر یا بیشتر از این زمان می خوابند الزاما اختلالات خوابی دارند؛ اما به هر حال ممکن است که تغییراتی در الگوی خواب آنها ایجاد شده باشد. یک معماری و الگوی خواب سالم و نرمال از زمان وقت خواب تا زمان خوابیدن و بعد تا زمان بیدار شدن تعریف می شود.

وی ادامه داد: در مرحله اول وقتی که فرد به منظور خوابیدن وارد تخت می شود تا زمانی که می خوابد را به عنوان دوره نهفته خواب تعریف می کنیم و افراد در دوره خواب مراحل مختلفی از خواب سطحی و عمیق را تجربه می کنند. چیزی حدود 25 درصد از خواب شبانه را خواب سطحی و 75 درصد را خواب عمیق تشکیل می دهد. هرچه به روز و روشنایی نزدیکتذ شویم خواب سطحی حجم بیشتری از خواب را اشغال خواهد کرد.

این روانپزشک با بیان اینکه خواب شبانه، خواب با کیفیتی برای رفع خستگی محسوب می شود و خواب روز، خواب لذت بخش و با کیفیتی نخواهد بود. تصریح کرد: الکل می تواند این معماری خواب را برهم بزند و خواب را سبک تر کند. فرد ممکن است که بیدار شدن های مکرری را تجربه کند و زودتر بیدار شود، یا در طول شب کابوس ببیند. این امر برخی از اختلالات فیزیکی مانند اختلالات تنفسی را می تواند تشدید کند که تمام اینها مترادف با خواب آلودگی روزانه، خستگی و اختلال تمرکز و احساس کسالت در طول روز است و طبیعتا افت کیفیت زندگی و سلامت روان را به دنبال دارد.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.