با غذاهای نفاخ آشتی کنید/ روش هضم آسان غذاهای سنگین

111

برليانت بزرگمهر متخصص تغذيه و مشاور تغذيه و رژيم درماني در گفت‌و گو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در خصوص هضم آسان غذاهای سنگين گفت: مواد غذایی از جمله حبوبات،سبزيجات تازه يا پخته شده و شير سنگین و نفاخ هستند و برخي افراد نسبت به انها حساسيت دارند. غذاهای سرخ كرده و چرب نیز از جمله مواد غذایی سنگین محسوب می شوند. البته مصرف غذاهای سرخ كرده عميق با روغن زياد، هرگز توصيه نمی شود.

وي با اشاره به تفاوت ذائقه غذایی در افراد، ادامه داد: برخی اين مواد را كم مصرف مي كنند. در اين صورت آنزيم های مسئول هضم غذا تشكيل نمی‌شود. گوارش برخی افراد نیز عادت به مصرف این مواد ندارد. در گذشته افراد بیشتر از غذاهای سنتی همچون كوفته، آبگوشت، آش و عدس پلو استفاده مي كردند كه متاسفانه در جامعه کنونی جوانان كمتر از اين مواد مصرف مي كنند.

بزرگمهر در خصوص افرادی که از حبوبات کمتر استفاده می‌کنند، اظهار داشت: آنها باید ابتدا از حبوباتی همچون عدس كه هضم آسان تری دارد، مصرف كنند. عدس باید کامل پخته شود. البته اگر عدس را از قبل خيس کرده و آب آن را دور بريزند، مشکلی برای مواد مغذی آن پيش نمي آید.

متخصص تغذيه افزود: این دسته از افراد باید از مقدار كم به زياد شروع به مصرف حبوبات كنند و ميزان آن را روزانه افزايش دهند.

وی خطاب به کسانی که به مصرف شیر حساسیت دارند، بیان کرد: بدن این افراد به لاکتوز موجود در شیر واکنش نشان می دهد. مصرف بسیار كم شیر گرم به طور روزانه روزانه می تواند کمک کننده باشد. البته باید به تدريج میزان شیر مصرفی را افزایش دهند  تا عدم تحمل لاكتوز از بين رود. در خصوص سبزيجات نیز، در ابتدا مصرف آن به صورت پخته و سپس خام توصیه می شود.

وي با اشاره به اینکه اين رفتار نباید كنار گذاشته شود، ادامه داد: ميوه ها را نيز مي توان به صورت كمپوت بدون شكر و پس از مدتی بدون پوست استفاده كرد. البته افراد باید به صورت تدريجي دستگاه گوارش را به مواد نفاخ عادت دهند.

برلیانت بزرگمهر حبوبات را برای بدن بسيار مفيد دانست و اظهار داشت: ترکیب حبوبات با غلات؛ همچون عدس پلو، موجب افزایش ارزش پروتئینی آن ها می شود. حبوبات حاوی پروتئين، ویتامین B، روی و آهن هستند. از طرفی می توانند در سوزاندن چربي های نامطلوب بدن، سلامت قلب و پیشگیری از یبوست موثر باشد.

مشاور تغذیه و رژیم درمانی ياداور شد: سبزی ها نیزحاوی مواد معدنی و سرشار از ویتامین C هستند. البته مقداری ويتامين D، منيزيم و آهن را نیز در خود گنجانده‌اند. شير نیز برای سلامتی و رشد بدن مفيد است. همچنین حاوی پروتيئين و سرشار از كلسيم، فسفر و ويتامين B است.

 

انتهای پیام/

داروی درمان میگرن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.