طبیب من

کد خبر: 3943
تاریخ انتشار: ۱۸ام خرداد ۱۳۹۶ , ۲۲:۰۰
معده درد یکی از مشکلاتی است که هر فردی در طول زندگی حداقل یک بار آن را تجربه کرده است و مشکلات گوارشی و درد معده با استفاده از برخی رزش های خانگی قابل درمان است.

علیرضا بایمانی پژوهشگر طب سنتی در گفتگو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ گفت : مزاج شناسی در طب سنتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و وضعیت سلامت معده افراد هم بر اساس سردی، گرمی، تری و خشکی سنجیده می‌شود.

وی ادامه داد: افرادی که مزاج های سوداوی و بلغمی دارند بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های گوارشی همچون ورم معده و یبوست هستند.

بایمانی تصریح کرد: از دیدگاه طب سنتی یبوست مادر تمام بیماری ها است و برای تقویت سیستم گوارشی ابتدا باید یبوست درمان شود.

وی افزود:بسیاری از مردم برای درد معده و مشکلات سیستم گواشی خود از درمان‎های خانگی بهره می‎ گیرند و در بسیاری از مواقع این درمان‎ها بسیار موثر است.مصرف مقدار کمی نمک دریا، سنگ نمک و آویشن قبل و بعد از غذا برای تقویت معده مفید است زیرا گرمی نمک باعث ترشح بزاق شده و هضم مواد غذایی را آسان می کند.

بایمانی اظهار داشت: ترکیب سه عدد هل ،یک قاشق چای خوری آویشن و یک قاشق مرباخوری بادرنجبویه همراه باآب برای درمان درد معده در افراد سوداوی و بلغمی مزاج مناسب است.

این پژوهشگر طب سنتی در خصوص ورزش مناسب برای تسکین درد معده ابراز داشت: انجام حرکات کششی ۲ الی سه ساعت پس از صرف غذا به مدت پنج دقیقه به ویژه قبل از خواب می تواند درد معده را کاهش دهد.

وی در پایان یادآور شد: تشخیص ضعف معده بر عهده متخصص طب سنتی است اما یبوست و سوزش معده می تواند نشانه هایی از معده ضعیف باشد.

انتهای پیام/