بی اشتهایی کودکتان از کجا آب می‌خورد؟

142

سيد ضياء الدين مظهري متخصص تغذيه در گفت‌وگو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ بیان کرد: بهترین راهکار برای افزایش اشتهای کودکان، دخالت نکردن والدین در غذا خوردن آنها است، چراکه بدن کودکان از سه سالگی به بعد نیاز کمتری به غذا دارد و با توجه به فعالیت زیاد و رشد کمتر آنها، موجب نگرانی خانواده ها می‌شود.

وی ادامه داد: ما اغلب شاهد تقابل مادران با کودکان به جای تعامل آنها هستیم، به ویژه زمانی که با اصرار کودک را وادار به غذا خوردن می‌کنند. باید توجه داشت زمانی که کودک لب های خود را بسته و روی برمی‌گرداند، سیر شده و بدنش نیاز به غذای بیشتری ندارد. به ندرت اتفاق می افتد کودکان به دلیل عفونت و بیماری دچار کمبود غذا شده باشند. البته اين موضوع در صورت بروز، نياز به پیگیری و آزمایش هاي متعدد دارد.

وي ضمن توصیه به مادران درخصوص استفاده از تنقلات گفت: مادران باید تنوع غذايی سالم را جایگزین تنقلات کنند، تا كودكان دچار بي اشتهايي و کمبود خواب نشوند. چراکه در این صورت فرآیند جذب مواد غذايی دچار اختلال می‌شود.

مظهری اساسی ترین وعده غذایی را صبحانه دانست و عنوان کرد: تجربه ثابت كرده است كودكاني كه تا نيمه شب بيدار هستند كمتر تمايل به خوردن صبحانه نشان می دهند.

متخصص تغذیه با اشاره به اینکه اکثر مادران از مواد قندی برای میان وعده کودکان استفاده می کنند، ادامه داد: ميان وعده های كه مادران برای فرزندان در نظر می گيرند، عوارضی همچون دیابت و چاقی به همراه دارد.

وي افزود: هيچ ماده اشتها اوری برای كودكان وجود ندارد. عموم مادران به دليل نداشتن اطلاعات كافی از قطره آهن استفاده نمي كنند و بدن كودك دچار كمبود ذخيره آهن می شود.

مظهری اظهار داشت: با توجه به آلودگي هوا، استفاده از ويتامين AD  از هفته اول پس از تولد نوزاد، می توان از ابتلا به نرمي استخوان و راشيتيسم جلوگیری کرد.

وی ضمن اشاره به اقدامات انجام شده توسط معاونت بهداشت وزارت بهداشت يادآور شد: به مادران باردار تا ماه چهارم بارداری علاوه بر اسيد فوليك، يد نيز بايد داده شود زيرا كمبود يد در بانوان، كم كاری تيروئيد در جنين را به همراه دارد و از ماه چهارم به بعد نيز مصرف مولتی ويتامين های حاوی ١٢٥ گرم يد، از بی اشتهایی کودکان پیشگیری می کند.

 

انتهای پیام/

داروی درمان میگرن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.