طبیب من

کد خبر: 3978
گروه : خبرکده , ویژه
تاریخ انتشار: ۱۹ام اردیبهشت ۱۳۹۶ , ۱۲:۵۴
مدیر برنامه‌های سلامت در وزارت بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت تدوین مسیر اجرایی نظام ارجاع، گفت: اگر فرض را بر این بگیریم که پزشک خانواده راه‌اندازی شد، باز هم لازم است که مسیر اجرای نظام ارجاع به درستی تدوین شود.

ناهید جعفری مدیر برنامه‌های سلامت در وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ گفت: اگر فرض را بر این بگیریم که پزشک خانواده راه‌اندازی شد، همه چیز آماده و فرهنگ همه اصلاح شد، همه نیز پذیرفتند که در مسیر ارجاع، خدمات را دریافت کنند، باز هم لازم است که مسیر اجرای نظام ارجاع به درستی تدوین شود.

وی افزود: طرح پزشک خانواده از سال ۱۳۸۴ آغاز شد.‌ طبیعتا در قانون ایده‌آل‌هایی برای این طرح پیش‌بینی شده است، اما باید ببینیم تا چه اندازه توانسته‌ایم به اهداف دست یابیم.

جعفری اضافه کرد: در پایان بند نظام ارجاع در برنامه ششم توسعه تصریح شده است که کلیه ایرانیان باید تحت پوشش نظام ارجاع قرار گیرند. بدین معنی که همه افراد صرف‌نظر از موقعیت اجتماعی و اقتصادی که در آن قرار دارند، در مسیر ارجاع حرکت و خدمات سلامت را در این مسیر دریافت کنند.

مدیر برنامه‌های سلامت در وزارت بهداشت با اشاره به مشکلاتی که نه به واسطه قوانین بلکه از جانب مردم و ارائه‌کنندگان خدمات در مسیر برقراری نظام ارجاع وجود دارد، گفت: با اجرای طرح مذکور در شهر شیراز، مراجعان ملزم به مراجعه به پزشک خانواده بودند تا با صلاحدید وی، به متخصص مربوطه ارجاع شوند. این طرح با اعتراض مسولان شهر، دانشگاه علوم پزشکی شیراز و حتی مردم مواجه و در نهایت حذف شد. بنابراین می‌توان گفت ریل‌گذاری انجام و مسیر مشخص شده بود، اما جواب نداد.

مدیر برنامه‌های سلامت در وزارت بهداشت عنوان کرد: ارجاع به معنی فرستادن یک فرد به سطح بعدی نیست. نظام ارجاع در مفهوم واقعی، نظامی است که سلامت یک فرد در آن به‌درستی مدیریت می‌شود.

وی یادآور شد: در کشور ما پزشک خانواده از سال ۱۳۸۴ راه اندازی شد ولی باید دانست که پزشک خانواده بدون نظام ارجاع عملا معنی ندارد؛ در عمل، این نظام ارجاع است که سیستم را تکمیل می‌کند. ما به دلایل مختلف در کشورمان نظام ارجاع نداریم.

 

انتهای پیام/