طبیب من

کد خبر: 4007
تاریخ انتشار: ۱۹ام اردیبهشت ۱۳۹۶ , ۱۷:۰۸
نباید برای استفاده از گوش پاک کن آن را تا عمق گوش فرو ببرید زیرا این کار باعث آسیب رساندن به پرده گوش می شود.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ یافته‌های جدید مطالعه‌ای که توسط بیمارستان کودکان Nationwide صورت گرفته است، نشان داد که در طول ۲۱ سال (از ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰) ۲۶۳ هزار کودک در بیمارستان‌های آمریکا به دلیل آسیب‌های مرتبط با گوش پاک‌کن‌ها در بیمارستان ها بستری شدند.

جدیدترین مطالعه در این زمینه شایع‌ترین آسیب‌های استفاده از گوش پاک‌کن‌ها را به ترتیب زیر معرفی کرده است:

احساس وجود جسم خارجی در گوش (۳۰ درصد)

سوراخی پرده گوش (۲۵ درصد)

آسیب به بافت نرم گوش (۲۳ درصد)

دکتر سیمون بائر، مشاور و جراح گوش و حلق و بینی، در بیمارستان اسپایر ساسکس آمریکا، گفت: با استفاده از گوش پاک کن، موم های داخل گوش را به جای بیرون آوردن به عمق فرو می بریم. هرچقدر تجمع این موم ها در آن ناحیه بیشتر شود، موم های جدید و بیشتر دیگری روی آن جمع خواهند شد. با این کار سد بسیار خطرناکی از عفونت در داخل گوش به وجود خواهد آمد.

وی افزود: گوش پاک‌کن‌ می‌تواند به استخوانچه (استخوان‌های کوچک داخل گوش) آسیب وارد کند و در موارد بسیار نادر با آسیب به استخوان رکابی (یکی از این استخوانچه‌ها)، باعث اختلال در تعادل شود.

کودکان متوجه تجمع جرم در گوش خود نمی‌شوند و این امر تا حدودی موجب کم شنوایی در آنها خواهد شد که در این صورت والدین باید آنان را نزد پزشک متخصص جهت تمیز کردن گوش کودکشان ببرند و خود از انجام دادن این عمل خودداری کنند.

گفتنی است:در صورت تجمع جرم در گوش افراد حتما به افراد متخصص جهت تمیز کردن آن مراجعه کنند، زیرا بی‌اطلاعی برخی افراد موجب آسیب رسانی به پرده گوش می شودو نتایج تحقیقات محققان نشان می دهد ناشنوایی کامل از آسیب های بسیار نادری است که ممکن است بر اثر استفاده از گوش پاک کن ایجاد شود.

منبع:dailymail

پایان پیام/