درمان کیست های تخمدانی بدون نیاز به دارو

124

ندا هاشمی عضو انجمن زنان و زایمان و متخصص پریناتولوژی در گفت و گو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ با اشاره به اینکه امکان ایجاد کیست تخمدان در هرسنی وجود دارد، گفت: در زنان مصرف کننده داروهای باروری، به علت افزایش فعالیت تخمدان ها، احتمال ایجاد کیست بیشتر است. البته در هر سنی کیست های خاصی ایجاد می شود.

وی ادامه داد: اخیرا برای درمان کیست های عملکردی که به علت اختلال در عملکرد تخمدان ایجاد شده، دارویی تجویز نمی شود چراکه بدون مصرف داروهای هورمونی پس از دو تا سه ماه برطرف می شود. کیست های نئوپلاستی خوش خیم یا بدخیم؛ که نوعی از کیست های تخمدانی هستند نیز اغلب زنان بالای 40 سال را درگیر می کند که در بیشتر مواقع نیاز به عمل جراحی دارند.

هاشمی، 10 درصد تومورهای تخمدان را ارثی خواند و افزود:فاکتورهای محیطی و تغذیه ای در ایجاد کیست تاثیر دارد به طوری که حتی استعمال دخانیات نیز موجب افزایش احتمال بروز کیست های عملکردی می شود.

به گفته این متخصص پریناتولوژی 85 درصد توده های تخمدان خوش خیم هستند.

عضو انجمن زنان و زایمان ارتباط آندرومتریوز با نازایی را مستقیم دانست و بیان کرد: اگر در این مورد کیست هم ایجاد نشود، به علت بروز چسبندگی میان دیواره های تخمدان، احتمال نازایی بالاست. از طرفی انجام عمل جراحی و هرگونه دستکاری تخمدان نیز باروری را کاهش می دهد.

وی در خصوص معایب عمل جراحی، یادآور شد: به طور معمول کیست های زیر هشت تا 10 سانتی متر را جراحی نکرده مگر بدخیم، پاره شده یا عامل چرخش تخمدان باشند.البته پس از عمل جراحی، کیست مجدد عود می کند.

 

انتهای پیام/

داروی درمان میگرن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.