نجات از دردسر شایع یبوست با طب سنتی

132

سید حامد موسوی متخصص طب سنتی در گفت‌و گو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در خصوص بیماری یبوست گفت: یبوست به دلایلی از جمله تغذیه نامناسب افراد و مشغله‌ کاری، به یک بیماری شایع تبدیل شده است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

به گفته وی یبوست از دیدگاه طب سنتی به معنای صورت نگرفتن عمل دفع مدفوع پس از هر وعده غذایی است. این به این به معناست که اگر فرد سالم سه وعده غذایی را مصرف می‌کند، می‌بایست سه بار عمل دفع مدفوع نیز صورت گیرد. در حالیکه این اتفاق به طور معمول صورت نمی‌پذیرد. با این وجود برخی از ابتلا به این بیماری واقف نیستند.

به بیان این متخصص طب سنتی در اکثر اوقات بیماران کمتر به منظور درمان یبوست مراجعه می‌کنند این در حالی است که این بیماری منجر به بروز برخی بیماری‌ها از جمله سردرد، دل‌درد، نفخ و از همه شایع‌تر بواسیر (برون‌روی‌ها عروقی از انتها مقعد) و زخم‌های مقعدی که در افراد مبتلا شایع است، می‌شود.

موسوی در خصوص میزان تاثیر یبوست بر بروز و درمان سایر بیماری‌ها گفت: از نظر متخصصان طب سنتی مرحله نخست درمان بسیاری بیماری‌ها درمان یبوست فرد است، زیرا یبوست درگوارش موجب احتباس مواد در بدن شده و به این دلیل مواد زائد به راحتی دفع نمی‌شوند.

وی اظهار داشت: ضروری است که این افراد از مصرف برخی خوراکی‌ها چرب و لزج از جمله لبنیات چرب و خامه‌ای مانند خامه و پنیرها خامه‌ای و همچنین آب سرد که  باعث کم‌تحرکی روده‌ها می‌شود، بپرهیزند.

موسوی مصرف فراوان مایعات همراه با غذا را ممنوع کرد، چراکه سبب رقیق‌تر کردن شیره‌های گوارشی می‌شوند، به دنبال آن روده به درستی فعالیت نمی‌کند و عمل هضم به خوبی انجام نمی‌شود.

متخصص طب سنتی با اشاره به غذاهای غلیظ  از جمله جگر، حلیم و کله‌پاچه که به منظور تقویت بدن مصرف می‌شود؛ یبوست را به دنبال دارد، گفت:  هضم‌ این مواد بسیار مشکل است و در روده‌ها باقی می‌مانند، به همین دلیل بهتر است افراد مبتلا به این بیماری آن‌ها را کمتر و با مصلح مخصوص خود مصرف کنند.

وی تاکید کرد: غذاها خمیری شکل مانند نان‌ باگت و ماکارونی منجر به یبوست می‌شوند. به علاوه برای کبد وگوارش نیز مضرند. زیرا این غذاها معمولا به اندازه کافی جویده نمی‌شوند، به همین دلیل برای  هضم بیشتر در روده‌ها باقی می‌ماند و یبوست را بوجود می‌آورد.

متخصص طب سنتی افراد مبتلا به یبوست را از مصرف میوه‌ها و سبزیجاتی مانند موز و ذرت که یبوست زا هستند منع کرد.

موسوی نخستین مرحله درمان یبوست را تصحیح وعده‌ها غذایی دانست و ادامه داد: برای مثال، برخی صبحانه را حذف می‌کنند. این در حالی است که طب کلاسیک و جدید اثبات کرده است که در صورت حذف  وعده صبحانه در  فرد، رفلکس گاستروکولیک ایجاد شده که مانع تحریک روده بزرگ به هنگام وارد شدن غذا می‌شود. افراد نیز ممکن است به دلیل مشغله‌ کاری یا کاهش وزن خود یک وعده غذایی را حذف کنند که این کار منجر به ایجاد یبوست می‌شود. بنابراین وعده‌های غذایی بخصوص صبحانه نباید حذف شود؛ مگر تحت نظر پزشک باشد.

به گفته وی در این مورد  غذاهای لطیف که سهل‌الهضم هستند باید مصرف شود. زرده تخم مرغ عسلی، کره و غذاهای کمی چرب برای روده‌ها مناسب است. البته باید با توجه به چربی آن‌ها در میزان مصرف محتاط بود.

متخصص طب سنتی با تاکید بر اهمیت اختصاص مدت زمان مناسب برای مصرف غذا عنوان کرد: برای انجام  هضم بهتر توسط آنزیم‌های گوارشی و جمع نشدن در روده‌ها فرد باید مدت زمان بخصوصی را برای غذا خوردن و جویدن آن تعیین کند. در حالیکه تقریبا اکثر افراد این نکته مهم را رعایت نمی‌کنند. بسیاری از بیماری‌های دیگر از جمله کبد چرب و چاقی و غلظت خون با رعایت این نکته به طور غیر قابل تصوری بهبود می‌یابد.

موسوی در مورد غذاها که سبب لینت مزاج می‌شود گفت: سوپ بال مرغ دارای نخود و روغن بادام شیرین؛ که چربی خفیف بین روده‌ها ایجاد کرده و دفع مدفوع را بهتر می‌کند، خورش کرفس و آلو و اسفناج نیز مناسب‌اند.

متخصص طب سنتی مرابای گل‌سرخ و انجیر را هم یکی از خوراکی‌ها درمانی یبوست معرفی کرد اما مصرف آن را وابسته به میزان قندخون افراد دانست و ادامه داد: با توجه به میزان قند خون، باید در مصرف شیره مربا احتیاط کرد، زیرا شیره مربا برای گوارش مناسب نیست.

به گفته موسوی حذف وعده غذایی به تدریح  موجب یبوست می‌شود، به همین دلیل باید سه وعده‌ غذایی را متناسب با مزاج خود مصرف کرد. در این خصوص وعده شام را نباید حذف کرد. به ویژه افرادی که دارای مزاج خشک و لاغر اندام بوده مستعد یبوست‌اند؛زیرا رطوبت بدنشان کم است و می‌بایست ضمن مصرف مایعات کافی به این وعده غذایی نیز اهمیت بدهند.

وی به این افراد در وعده شام، سوپ جو بسیار رقیق همراه با ماء‌الشعیر و روغن بادام شیرین را توصیه کرد. تره در قرمه‌سبزی و سبزی‌خوردن نیز باعث ایجاد لینت مزاج شده و به همین دلیل مصرف آن می تواند مفید باشد.

متخصص طب سنتی افزود: مصرف شیر، آب جوش ولرم شده در صبح ناشتا؛ چه به صورت ساده و چه همراه با عسل (ماء‌العسل یا همان عسل جوشیده شده در آب) باعث شست‌و شو دستگاه گوارش می‌شود. همچنین خاکشیر در آب جوش ولرم شده نیز در لینت مزاج موثر است.

به بیان موسوی آبمیوه‌ها نیز در این زمینه مفیدند. میوه‌ها نیز به ویژه میوه‌های تابستانی برای لینت مزاج مناسب بوده اما باید به یاد داشت تاثیر آن‌ها موقتی‌ است. در طولانی‌مدت نیز  به علت طبع سرد بسیاری از میوه‌ها موجب تنبلی روده می‌شوند.

این متخصص طب سنتی با اشاره به داروهای گیاهی داخل بازار که در آن از گیاه سنا استفاده شده است، یادآور شد: این گیاه دارویی را متخصصان طب سنتی به دلیل مسهل بودن آن و فشار وارده به صورت طولانی‌مدت روده‌ها توصیه نمی‌کنند، اما داروهای ملین برای رفع یبوست مناسب است. از جمله گیاهان دارویی در این زمینه گیاه اسفرزه به همراه آب ولرم و  معجون گل‌قند (مربا عسلی گل سرخ) که می‌توان از داروخانه‌ها طب سنتی تهیه کرد، پیشنهاد مناسبی است.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

1 نظر
  1. مهشید می گوید

    باید خیلی مراقب بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.