طبیب من

کد خبر: 4091
تاریخ انتشار: ۱۰ام خرداد ۱۳۹۶ , ۱۲:۵۰
محققان پس از بررسی اسکن‌های مغزی افراد به نتایج جالبی در خصوص تفاوت‌های ظاهری و عملکردی مغز آقایان با مغز خانم‌ها دست یافتند.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ نتایج یک مطالعه نشان می دهد با وجود اینکه مغز مردان از زنان بزرگتر است اما مغز زنان کارآمدتر است. محققان هلندی طی مطالعه‌ای گسترده متوجه شدند به رغم این واقعیت که مردان در مقایسه با زنان مغزهای بزرگتری دارند اما زنان در آزمون های حافظه عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند.

این مطالعه که بر اساس اسکن های ام.آر.آی مغز حدود ۹۰۰ مرد و زن صورت گرفت، نشان داد که مغز مردان حدود ۱۴ درصد از مغز زنان بزرگتر است. در واقع آنچه محققان دانشگاه «اراسموس» هلند پس از بررسی نتایج آزمون‌ها متوجه شدند، این بود که بهره هوشی زنان حدود ۳٫۷۵ امتیاز از مردان کمتر بوده و زنان در آزمون های مرتبط با توانایی آگاهی فضایی نمرات به مراتب پایین‌تری کسب می‌کنند.

دکتر «دیمیتری وان در لیندن» در این خصوص گفت: «ما متوجه شدیم که مغز مردان بزرگتر از مغز زنان است و تجزیه و تحلیل های ما نشان می دهد که این موضوع علت پایین تر بودن متوسط بهره هوشی زنان را در طیفی از آزمون ها توضیح می دهد».

**خانم ها حافظه قویتری دارند

نتایج این تحقیق که در مجله Intelligence منتشر شده است، نشان داد مردان در بیشتر اندازه گیری های هوشی از جمله آگاهی فضایی، امتیازهای بالاتری کسب می‌کنند، اما زنان در آزمون های حافظه از قبیل به یاد آوردن توالی ۱۸ تصویر نمرات بهتری را بدست می‌آورند که البته تحلیل‌های بیشتر نشان داد که این توانایی تفاوتی در هوش عمومی آنها ایجاد نمی کند.

**بزرگ تر بودن مغز دلیلی برای هوش بالاتر است؟

دکتر «جوزف دولین» رئیس گروه روانشناسی تجربی دانشگاه «کالج لندن» اظهار داشت: «این یک مطالعه تحقیقاتی است اما شواهد به اندازه کافی قوی نیست تا ثابت کند که مغز مردان هوش بالاتری را در مقایسه با مغز زنان برایشان به ارمغان می‌آورد. تنها با استفاده از اندازه‌گیری هوش عمومی می‌توان به رد یا قبول این ادعا پرداخت».

وی در ادامه توضیحاتش گفت: «مغز زنان و مردان متفاوت است و ما بر این باوریم که آگاهی فضایی در مردان نسبت به زنان کمی بهتر است، اما زنان از واژگان و کلمات بهتر استفاده می کنند».

وی درباره شایعات مرتبط با مقایسه مغز زنان و مردان عنوان کرد: «شک و تردید بسیاری در ارتباط با ادعاهایی که مردان باهوش تر از زنان هستند وجود دارد. اما باید بدانیم که هیچ مدرک و شواهدی برای اثبات این ادعا وجود ندارد».

گفتنی است؛ دانشگاه تحقیقاتی کالیفرنیا ثابت کرده است که مغز زنان کوچکتر است، اما به دلیل ارتباطات بهتر بین سلول های مغزی عملکرد سریعتر و بهتری از مغز مردان دارد.

منبع: Dailymail

انتهای پیام/