مرهم طبیعی دردهای عضلانی/ زنجبیل؛ ناقوس مرگ سرطان

109

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در رژیم غذایی امروزه و استفاده گسترده از نمک و فلفل، جای خالی زنجبیل تعجب‌آور است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

بیش از چهار هزار و 700 سال پیش چینی ها و هندی ها برای درمان بیماری ها از زنجبیل استفاده می‌کردند. از طرفی این گیاه به دلیل خواص دارویی یک کالای گرانبها در طول تجارت امپراتوری روم  بوده است.

به استفاده از زنجبیل به عنوان یکی از چاشنی‌های مغذی در تهیه و طبخ بسیاری از غذاهای ایرانی، هندی و چینی به علت جنبه های درمانی آن تاکید مي‌شود. متخصصان و درمانگران طب سنتی هند(آیورودا)، در متون کهن خود زنجبیل را دارویی طبیعی، مقوی قلب، محرک جریان گردش خون و محرک هضم غذا می‌دانند و مواردی چون خاصیت ضدسرفه، ضد لخته شدن خون و ضدالتهاب را برای آن یادآور شده‌اند.

زنجبیل دشمن سرسخت سرطان

بر اساس مطالعاتی که پژوهشگران انگلیسی در مورد زنجبیل انجام دادند، این گیاه را دارویی مناسب برای پیشگیری از تهوع ناشی از عمل‌های جراحی و شیمی‌درمانی در درمان بیماران مبتلا به سرطان یافتند. به اعتقاد این محققان زنجبیل این خاصیت را دارد که پس از اتمام عمل‌های جراحی علاوه بر آنکه حالت تهوع بیماران را که ناشی از مصرف مواد بیهوشی است، کنترل می‌کند‌، می‌تواند به عنوان دارویی آرام بخش نیز برای تسکین دردهای بیماران مورد استفاده قرار گیرد.

سرطان، بیماری بسیار جدی و خطرناکی است که با رشد کنترل نشده سلول های غیرطبیعی بروز می دهد. در سال های اخیر عصاره زنجبیل به عنوان یک درمان جایگزین برای برخی انواع سرطان ها مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است. خواص ضد سرطانی زنجبیل به جینجرول نسبت داده می شود. جینجرول اصلی ترین ترکیب فعال زیستی زنجبیل محسوب می شود و دارای اثرات قوی ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است.

طبق مطالعه پژوهشگران، مصرف ۲ گرم عصاره زنجبیل در روز، تعداد مولکول های مستعد ابتلا به التهاب را در روده بزرگ به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
زنجبیل به درمان سرطان تخمدان نیز کمک می‌کند. نتایج پژوهش‌هایی که در مرکز مطالعات سرطان در دانشگاه میشیگان انجام شده است نشان می‌دهد که پودر زنجبیل روی سلول‌های سرطانی تأثیر گذاشته و به از بین بردن آن‌ها کمک می‌کند.

زنجبیل و آثار کاهش دردهای عضلانی و مفصلی

پژوهش‌ها نشان می دهد زنجبیل در مقابله با دردهای عضلانی ناشی از ورزش موثر است. در یک مطالعه، مصرف روزانه ۲ گرم زنجبیل در یک دوره زمانی ۱۱ روز، درد های عضلانی را در افرادی که تمرینات مرتبط با آرنج انجام می دادند به شدت کاهش داد. تاثیر مصرف زنجبیل به صورت سریع و فوری نیست، اما می تواند در مقابله با روند افزایش روز به روز و تدریجی درد های عضلانی موثر باشد.

آرتروزاز جمله شایع ترین بیماری های مفصلی در سطح جهان می باشد. این بیماری سبب انحطاط و تباهی مفاصل بدن شده و در نهایت به مشکلاتی نظیر درد و خشکی مفاصل منجر می شود. طبق یک مطالعه کنترل شده روی ۲۴۷ فرد مبتلا به آرتروز زانو، کسانی که از عصاره زنجبیل استفاده می کنند، درد و نیاز به دارو های مسکن کمتری دارند.

از طرفی استفاده مالشی و موضعی ترکیبی از زنجبیل،می تواند درد و سفتی مفاصل را در مبتلایان به آرتروز کاهش دهد. به عقیده‌ی محققان زنجبیل خواص ضدالتهابی دارد و یک مسکن طبیعی فوق‌العاده است. همچنین ژینژرول موجود در آن موجب کاهش التهاب مفاصل شده و دردهای ناشی از آن را تسکین می‌دهد. دانشمندان بر این باورند که افرادی که از آرتروز یا پولی آرتریت روماتوئید رنج می‌برند و روزانه پودر زنجبیل میل می‌کنند درد و تورم کمتری در مفاصل خود احساس می‌کنند.

خواص ضد دیابتی زنجبیل

جینجرول موجود در زنجبیل به طور طبیعی به بهبود دیابت و افزایش حساسیت به انسولین کمک می کنند، مطالعه ای که در سال 2006 در مجله کشاورزی و شیمی مواد غذایی انجام شد که نشان می‌دهد،زنجبیل تجمع سوربیتول (شکر تغذیه) در سلول های خون انسان و موش را سرکوب کند.

در مطالعه جدیدی که در سال ۲۰۱۵ بر روی ۴۱ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ صورت گرفت، مشخص شد که مصرف ۲ گرم پودر زنجبیل در هر روز قند خون ناشتا را ۱۲درصد و نسبت لیپو پروتئین های اکسید شده را 28 درصد کاهش می دهد. این موارد از مهمترین عوامل خطر بیماری های قلبی هستند؛ بنابراین زنجبیل موجب کاهش میزان این دو شاخص و در نتیجه کاهش خطر بیماری های قلبی می شود.

متخصصان طب سنتی در سراسر جهان معتقدند که مصرف بیش از اندازه و بدون قاعده زنجبیل عوارضی همچون سوزش معده و ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه گوارش و سیستم عصبی بدن را به همراه دارد است. علاوه بر این توصیه‌هایی درباره احتمال تداخل برخی از داروهای رقیق‌کننده خون مثل وارفارین و آسپرین با گیاه زنجبیل وجود دارد که ممکن است برای بیمار عوارضی را همراه داشته باشد.

درمانگران طب سنتی علاوه بر این، مصرف این ادویه را برای خانم‌های باردار و شیرده نامناسب و در شرایط خاص با نظارت متخصص طب سنتی یا مکمل، مجاز می‌دانند.

منبع:
Draxe
Authoritynutrition
Medicalnewstoday

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.