با این میوه ترش‌مزه به جنگ با انواع سرطان‌ها بروید!

62

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ درختچه ی زغال اخته حدود ۳۰۰ سال عمر می کند و در حدود ۲۵ سالگی تا ۸ متر می رسد. این درخت به طور کلی ارتفاعی حدود ۸-۴ متر دارد. چوب آن بسیار محکم بوده و در صنعت نیز کاربرد دارد. این گیاه بومی غرب آسیا تا جنوب اروپا (ایران، آذربایجان، ارمنستان، آسیای جنوب غربی و اروپای جنوبی) است. میوهٔ آن نیز زغال‌اخته نامیده می‌شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

پوست تنه این درخت قهوه‌ای و برگ‌هایش تخم‌مرغی شکل با انتهایی نوک‌دار و پشت‌برگ کمرنگ است. هر برگ سه تا پنج رگبرگ دارد. گل‌های زغال‌اخته کوچک، زردرنگ و زودرس هستند و در پایان زمستان بر درخت پدیدار می‌شوند. میوه آن شفت آویزان، به‌شکل بیضی کشیده، به رنگ سرخ تیره و به درازای تقریباً ۱۲ میلی‌متر است. زغال اخته در منطقه ی وسیعی از اروپا، آسیا به خصوص ایران، ارمنستان و قفقاز می روید. محل رویش این گیاه در ایران، در جنگل های ارسباران، کوه های البرز، منطقه ی الموت، کوهین قزوین و جنگل های بین مازندران و گیلان است.

میوه زغال‌اخته ترش مزه است. از میوهٔ رسیدهٔ این گیاه کمپوت و مربا تولید کرده و یا به صورت خشکبار مانند آلبالوی خشک مصرف می‌شود.

خواص آنتی اکسیدان و ضد باکتری فوق العاده قوی این میوه

زغال اخته دارای تانن و اسیدهای آلی، آنتوسیانین ها (گروهی از فلاونوئیدها) به ویژه از خانواده فلاون و ایزوفلاون، کاروتنوئیدها، آنتی اکسیدان ملاتونین ( که به صورت قرص آنتی اکسیدان حاصل از فرآورده های طبیعی به بازار عرضه می شود) اسن. آنتی اکسیدان ها مقاومت بدن در برابر بیماری های غیرواگیر ناشی از رادیکال آزاد را بالا می برند و به پیش گیری از صدمه به سلول ها و بافت های بدن در مقابل این رادیکال های آزاد کمک می کنند.

رادیکال های آزاد، داخل بدن تولید، از طریق عوامل محیطی وارد بدن شده و می تواند به بافت های آن آسیب برساند و بیماری هایی چون بیماری قلبی، سرطان، دیابت، تصلب شرایین، آب مروارید، آرتروز و آرتریت را به وجود آورد. آنتی اکسیدان هایی چون فلاونوئیدها، ویتامین E , C ، ملاتونین، آنتوسیانین ها با دادن یک الکترون، باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد بدن می شوند ، در نتیجه از بروز این بیماری ها جلوگیری می کند. بر اساس نتایج مطالعات، مصرف آب زغال اخته سبب محافظت در برابر عفونت های باکتریایی گرم منفی مانند E.coli با جلوگیری از اتصال آن به دیواره مثانه و مجاری ادراری در دستگاه ادراری می شود.

پیشگیری از انواع سرطان با مصرف زغال اخته

مواد مغذی موجود در زغال‌اخته از رشد سرطان‌های ریه، کولون (قسمتی از روده بزرگ) و تکثیر سلول‌های سرطان خون بدون تاثیر بر سلول‌های سالم، جلوگیری می‌کنند. زغال‌اخته قابلیت بالایی در جلوگیری از انتقال سرطان در بدن دارد. همچنین ترکیبات موجود در آن برای جلوگیری از سرطان پروستات، پوست و شش نیز موثر است.

عفونت مجاری ادراری را پیشگیری و درمان می کند

زغال اخته به عنوان ضد اتصال چند نوع باکتری در ادرار و مدفوع شناخته شده است؛ به عبارت دیگر زغال اخته به خروج باکتری ها از بدن کمک می کند.

باکتری اشرشیاکلی عامل ۸۵ درصد عفونت های مجاری ادراری است. یکی از متداول ترین عفونت ها، التهاب مثانه بوده که در خانم ها شایع است. به نظر می رسد اسید بنزوئیک موجود در زغال اخته در ایجاد خواص درمانی و پیشگیری از این عفونت ها نقش داشته باشد؛ هر چند تحقیقات اخیر نشان می دهند که این اثر احتمالاً به دلیل وجود پلیمری در زغال اخته بوده که ماهیت آن هنوز شناخته نشده است.

این ملکول ناشناخته از اتصال اشرشیاکلی به دیواره مثانه و مجاری ادراری، رشد و تکثیر باکتری و ایجاد عفونت، جلوگیری می کند. لازم به ذکر است که زغال اخته نمی تواند جایگزین آنتی بیوتیک شود، اما استفاده از این میوه و آب آن می تواند اثر داروهای مورد استفاده در این شرایط را تقویت کند. دریافت منظم آب زغال اخته برای اسیدی کردن ادرار در افراد مبتلا به ادرار بدبو و سنگ های ادراری مؤثر است.

فواید زغال اخته در کاهش وزن

زغال‌اخته از دو طریق در کاهش وزن موثر است: نخست این که زغال‌اخته مانند تنظیم کننده‌‌ انسولین عمل می‌‌کند. این ماده‌‌ غذایی تأثیر انسولین و انباشتگی چربی‌ها را کاهش می‌‌دهد و در روند از بین بردن چربی‌ها شرکت می‌‌کند. دوم این‌که زغال‌اخته به دفع سموم و چربی‌هایی که در بافت‌های بدن تجمع می‌‌کنند ‌‌یاری می‌‌رساند. تجمع سموم و چربی‌ها در بافت‌های بدن عامل التهاب و احتباس آب محسوب می‌‌شود.

شیاوانی موگه، در آمریکا به بررسی این موضوع پرداخته بود که زغال اخته و محتوای پلی ‌فنول آن ممکن است نقشی در مقابله با چاقی داشته باشد.

در این بررسی کشت ‌های بافتی گرفته شده از موش، از لحاظ اثر پلی ‌فنول‌ های موجود در زغال اخته بر آن ها مورد بررسی قرار گرفت و نشان داده شد که پلی ‌فنول‌های موجود در این میوه می‌ تواند بر سلول ‌های چربی اثر بگذارند‌، به طوری که با بالاترین دوز پلی ‌فنول، شمار سلول ‌های چربی تا ۷۳ درصد و با کمترین دوز آن ها این میزان ۲۷ درصد کاهش یافت. مصرف زغال اخته باعث کاهش چربی شکمی و کاهش کلسترول می شود که این نوع چربی عامل ایجاد بیماری های قلبی و دیابت است.

نکات احتیاطی در مصرف زغال اخته

بهترین مقدار مصرف روزانه نصف فنجان در نظر گرفته شده است. این مقدار زغال‌اخته را می‌‌توانید به تنهایی مصرف کنید، یا با میوه‌های دیگر‌‌ یا ماست مخلوط کرده و میل کنید یا با صبحانه بخورید. در هنگام خرید دقت شود که پوست زغال اخته سالم و عاری از هر گونه ترک باشد و هر چه رنگ قرمز آن تیره تر باشد میزان آنتی اکسیدان موجود در آن بیشتر است. در شرایط تهوع و استفراغ و بعد از آن از مصرف زغال اخته اجتناب کنید.

به دلیل اینکه میوه کال آن حاوی اسید بالایی است، خوردن آن توصیه نمی شود. به خاطر وجود اگزالات بالا، افراد مبتلا به سنگ های اگزالاته نباید این میوه را زیاد مصرف کنند. زغال اخته دارای خاصیت رقیق کنندگی خون است؛ بنابراین در افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند باید در خمصرف آن اعتدال به خرج دهند.

منبع: Uncommon Fruit

FruitsInfo

Herbs2000

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.