«روانشناسی سرطان» چگونه عمل می‌کند؟

47

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ فرد مبتلا به سرطان کولون یا روده بزرگ همواره مورد حمایت خانواده و دوستانش قرار می‌گیرد، اما دانشمندان بر این باورند که همراهی و تعامل خود افراد مبتلا با یکدیگر و دورهم‌نشینی این افراد که همگی از یک مشکل مشترک رنج می‌برند، برای مقابله با سرطان بسیار مفید است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

بر اساس گزارش موسسه ملی سرطان در آمریکا، پیوستن به گروه های حمایت کننده می تواند کیفیت زندگی و طول عمر افراد مبتلا به این نوع سرطان را بهبود ببخشد.

«دایان رابینسون»، نورولوژیست و سرپرست برنامه جامعه حمایت از سرطان و طب تلفیقی در مرکز سلامت سرطان «اورلاندو» در این خصوص می گوید: «زندگی پر از استرس است. با این وجود بدن ما به گونه ای طراحی شده که توانایی مقابله با استرس های کوتاه مدت را با ترشح هورمون های جنگ و گریز دارد.

عواقب استرس های طولانی مدت تمام ابعاد زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر راه حلی برای آن پیدا نکنید، این فشارهای روحی می تواند به بدنتان آسیب وارد کند.

زمانی که فرد مبتلا به سرطان برای اولین بار از بیماری خود آگاه می‌شود، یکی از مهمترین خطراتی که او را تهدید می‌کند استرس شدید و طولانی‌مدت است. از این رو، گروه های حمایتی فرصت سازگاری با استرس را برای بیماران سرطانی فراهم می‌کنند.

«رابینسون» می گوید هیچ چیز به اندازه نشستن در یک اتاق و صحبت با افرادی که دقیقا یک بیماری را تجربه می‌­کنند موثر نیست. این گروه ها محلی برای تبادل اطلاعات، تصمیمات و تجربیات متفاوت افرادی است که از بیماری یکسانی رنج می برند.

اگر شما از یک بیماری تهدیدکننده رنج می برید، معمولا اطرافیان قادر به درک آن نیستند. اما در محافل گروهی ویژه، افرادی حضور دارند که دقیقا شرایط شما را درک می کنند.

در حقیقت با حضور در جمع های گروهی، افراد سرطانی هیچگاه در مقابله با این بیماری احساس تنهایی نمی‌کنند.

**انواع گروه های حمایت کننده سرطان

گروه های حامی متعددی وجود دارند که هر کدام افراد خاصی را مورد حمایت قرار می‌دهند. برخی در بیمارستان، بعضی در مکان های عمومی و بسیاری به صورت گروه های آنلاین اینترنتی برگزار می شوند. در گروه های آنلاین می توانید هر زمان و یا هر مقدار که بخواهید در بحث های گروهی شرکت کنید.

«برونین لانگ» پرستار متخصص پخش آنکولوژی و مراقبت تسکینی می گوید: «سرطان کولون می تواند خیلی سخت باشد. این سرطان غذا خوردن و سیستم گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد. بعضی بیماران متحمل جراحی های متعددی می­‌شوند که بعضا عامل ایجاد زخم بستر و تغییر شکل دستگاه گوارش است.

برای این بیماران شرایطی پیش می­‌آید که می تواند ناراحت کننده باشد. به همین دلیل مبتلایان به این نوع سرطان معمولا گروه های آنلاین را ترجیح می­‌دهند چرا که می­‌توانند حس پشتیبانی را بدون نیاز به حضور در یک مکان عمومی دریافت کنند.

**گروه های حامی تنها برای بیماران نیست

خانواده یک نهاد منحصر به فرد و کلیدی است. بیماری و اتفاق ناگوار برای یکی از اعضا می تواند بر کل خانواده تاثیر بگذارد. به همین دلیل، گروه های حامی وجود دارند که به خانواده های بیماران نیز کمک می‌کنند.

در گروه های حامی خانواده، افراد یاد می‌­گیرند چگونه به زبان ساده و مناسب، ابتلای یکی از اعضای خانواده به سرطان را با کودکان در میان بگذارند. از طرفی در گروه های ویژه کودکان، بچه ها تعامل با سایر همسالان خود را که تجربه مشابه دارند، یاد می گیرند.

مراقبان افراد سرطانی که معمولا شامل همسر بیماران هستند، نیز به گروه های حامی نیاز دارند. «رابینز» می‌گوید: گاهی استرس مراقبان می تواند از سطح استرس خود بیمار نیز فراتر رود.

البته باید توجه داشت که یکی از اصلی ترین تبعات بیماری سرطان، افسردگی است که بر اساس اعلام مرکز ملی سرطان، شنیدن مشکلات دیگران نیز ممکن است فرد بیمار را حساس‌تر کند.

**انجمن های حمایت از بیماران سرطانی را چگونه پیدا کنیم؟

اطلاعات انجمن های حمایت کننده از بیماران مبتلا به سرطان و مراکز ذی‌ربط را از پزشکان یا پرستاران مرکز درمانی خود پرس‌وجو کنید. همچنین می توانید از یکی از مراکز خیریه زیر برای کسب اطلاعات بیشتر کمک بگیرید.

موسسه خیریه بهنام دهش پور

انجمن امداد به بیماران سرطانی ایران

انجمن سرطان ایران

منبع: Health

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.