طرح تحول سلامت قابل بازگشت نیست

3

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری به دستاوردهای طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: در سه سال اخیر پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت، بطور متوسط و بصورت ماهانه مبلغ 157 هزار  تومان در حوزه هزینه های بهداشتی از هزینه های مردم کاسته شده است که معادل یک سوم پرداختی یارانه نقدی به مردم در یک ماه است.در زمینه تقویت زیر ساخت ها در حوزه سلامت اقدامات خوبی صورت گرفته است ولی متاسفانه به آن کم توجهی شده است.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

قائم مقام وزیر بهداشت افزود: تا سال 1390 تعداد 80 هزار تخت بیمارستانی در کشور ساخته شده و این در حالی است که در مدت این سه سالی که از اجرای طرح تحول سلامت گذشته است؛ توانسته ایم 27 هزار تخت بیمارستانی در کشور بسازیم.

ساخت سالانه 8000 تخت بیمارستانی در دولت یازدهم

حریرچی اظهار داشت: در دولت های نهم و دهم سالانه هزار و 700 تخت بیمارستانی ساخته شده و این در حالی است که در دولت تدبیر و امید بطور میانگین سالانه 8 هزار تخت بیمارستانی ساخته شده است و طرح تحول سلامت علاوه بر اینکه به کیفیت نظام سلامت کمک می کند در زمینه اشتغال زایی هم توانسته اقدامات موثری انجام دهد.

وی با اشاره به زلزله اخیر بجنورد گفت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صبح روزی که زلزله به وقوع پیوست بیمارستانی را در این شهر افتتاح کرد و همان روز ۵۰ نفر در این بیمارستان بستری شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: ۲ میلیون مترمربع ساختمان بیمارستانی در طرح تحول بازسازی شده است و ۶۹ هزار قلم تجهیزات پزشکی نیز توزیع شده همچنین و تعداد کل نیروی انسانی در شهر و روستا نسبت دوران قبل از طرح تحول سلامت ۲ برابر شده است. اعتبار عمرانی بخش بهداشت نسبت به قبل از طرح تحول سلامت 3.5 برابر و اعتبار تعمیر و تجهیز واحدهای بهداشتی نیز ۳۵ برابر شده است که این آمار حاکی از تحول واقعی نظام سلامت است.

وی با اشاره به اینکه در این ۳ سال تعداد واحد‌های احداثی نیز ۱۷ برابر شده است، اظهار داشت: ۳ هزار و ۴۰۰ خانه بهداشت در روستا‌ها ساخته شده و تعداد کارکنان ماما نیز در مناطق روستایی هزار و ۶۰۰ نفر افزایش یافته است.کتاب ارزیابی طرح تحول سلامت تهیه شده  و همه کارهایی که در این حوزه انجام شده به همراه آمارهای مربوط به آن در این کتاب درج شده است.

هزینه های درمانی  از دوش مردم برداشته شده است

حریرچی با اشاره به مهم ترین دستاورد طرح تحول سلامت، گفت: این یکی از افتخارات کشور و نظام سلامت است که توانسته‌ایم بار هزینه‌های سلامت را از دوش بیماران برداریم. فقط در کشورهای توسعه یافته شیوه سطح بیمه‌ای وجود دارد و خوشحالیم که شعار ما در توسعه پوشش بیمه‌ای هموطنان محقق شده است.

حریرچی با بیان اینکه سرانه مراجعه به پزشک متخصص در سال ۹۳ برابر 2.66 صدم درصد بوده است ادامه داد: اکنون تعداد مراجعات به متخصص توسط بیمار سرپایی 1.877 هزارم درصد شده است یعنی مراجعات هدفمند شده و کاهش بار مراجعات را به همراه داشته است.

وی افزود: ۴۴۰ هزار نفر در سیستم درمانی کشور کار می‌کنند و بار این طرح بر دوش این افراد است و وزارت بهداشت دست این افراد را می بوسد.

قائم مقام وزیر بهداشت در ادامه گفت : عده‌ای با استفاده از آمار غلط، سعی دارند که آرامش روانی مردم را برهم زنند و کاندیدای ریاست جمهوری نباید با استفاده از این آمار غلط، سلامت روانی جامعه را به خطر بیندازند.

حریرچی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت از نخستین وزارتخانه‌هایی است که معاونت اجتماعی دارد، گفت: ۲۱۲ گروه جهادی سلامت، ۶۲۵ مؤسسه خیریه فعال در بخش پیشگیری و بهداشت فعال هستند که اینها می توانند خدمات خوبی را به مردم ارائه دهند همچنین در طرح تحول سلامت، ۵۱ درصد پزشکان تمام وقت هستند و در بخش خصوصی کار نمی‌کنند.

امکانات حوزه سلامت در کشور تقسیم شده است

سخنگو وزارت بهداشت ابراز داشت: در حال حاضر 5 هزار پزشک متخصص و فوق تخصص در شهرهای کمتر توسعه یافته کشور حضور دارند و مردم نسبت به گذشته در این حوزه کمتر احساس کمبود می کنند.

حریرچی با اشاره به ارائه خدمات دندانپزشکی در کشور با اجرای طرح تحول نظام سلامت، گفت: تا پیش از اجرای این طرح، هر ایرانی بین سنین ۱۵ تا ۴۰ سال، دارای 13 دندان پوسیده بوده ولی با اجرای طرح تحول تا کنون 30 میلیون بار فلورایدتراپی انجام داده ایم و در حفظ بهداشت دهان و دهان خدمات قابل توجهی صورت گرفته است.

وی افزود: در شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت، کودکان و مادران باردار تحت پوشش خدمات دندانپزشکی قرار گرفته اند و این اقدامی است که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت و  خوشبختانه سزارین نسبت به گذشته ۱۳ درصد کاهش داشته است، همچنین از زمان اجرای طرح تحول سلامت تا کنون، ۶۸ میلیون ایرانی، دارای پرونده الکترونیکی سلامت شده‌اند.

حریرچی گفت: از این میزانی که دارای پرونده الکترونیکی سلامت شده اند؛ 30 میلیون نفر از آنها خدمت دریافت کرده اند و مادران باردار بیش از 4 بار خدمت گرفته اند که بیش از 80 درصد آن در بخش دولتی بوده است و همه این آمارهای درخشان را مدیون طرح تحول سلامت هستیم و با اطمینان می‌گویم طرح تحول به عقب برنمی‌گردد، پس عده‌ای تلاش بیهوده نکنند، زیرا بر اساس مطالباتی که در مردم ایجاد شده است قابل بازگشت نخواهد بود.

حریرچی با اشاره به دیگر دستاوردهای طرح تحول سلامت، گفت: در سال 91 پرداختی مردم در حوزه درمان، بیش از 54 درصد بوده ولی با اجرای طرح تحول سلامت، میزان پرداختی مردم در این حوزه کاهش پیدا کرده و در سال 94 این میزان پرداختی به 6/39 درصد رسیده که از دیگر دستاوردهای این طرح است. بودجه بیمه نیز ۷۵ درصد در سال ۹۶ رشد دارد، بنابراین منابع نیز برای این طرح فراهم خواهد شد.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.