هوشمند سازی بیمارستان امیرالمومنین تبریز

100

آرش روحی مسئول تجهیزات بیمارستان امیرالمومنین تبریز در گفت‌و گو با خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ گفت: تقریبا یک سال پیش پروژه‌ای به ذهنم رسید که آن را برای نخستین بار در کشور اجرا کنم. طبق این طرح در بیمارستان‌ها، مهندسان پزشکی باید شناسنامه‌ای از کل فعالیت‌ها دستگاه پزشکی را کنار آن داشته باشند که بر این اساس از فعالیت‌‎ها انجام شده بر روی آن آگاه شوند. در حالیکه پیش از این طرح هیچ‌کدام آن‌ها ساماندهی نداشته و فقط بر روی کاغذ نوشته شده بود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی ادامه داد: این پروژه را یک سال پیش برای اولین بار در سطح کشور اتمام و سپس در بیمارستان امیرالمومنین تبریز به اجرا رساندم.

به گفته روحی این طرح که آینده تجهیزات پزشکی در کل دنیاست؛ بیمارستان‌ هوشمند(smart hospital) نام دارد و نحوه فعالیت آن به این شکل است که یک تراشه ( chipset) الکترونیکی در کنار تجهیزات پزشکی بیمارستان، اتاق عمل، آی‌سی‌یو و سی‌سی‌یو نصب می‌شود و با نزدیک کردن تبلت یا گوشی هوشمند به دستگاه همه اطلاعات و فایل‌ها آموزش به اندازه 200مگابایت از تراشه به تبلت بارگذاری می‌شود که از این طریق می‌توان آمار همه تجهیزات پزشکی کشور را سازماندهی کرد.

مسئول تجهیزات بیمارستان امیرالمومنین تبریز عنوان کرد: پرستاران نیز می‌توانند از طریق این سامانه آموزش‌ها لازم را بگذرانند. به نوعی تمام پرونده این دستگاه کنار آن موجود است. این پروژه وسیله‌ای است برای سازماندهی که می‌توان از آن در وزارت‌کشور و صادرات و واردات به منظور واردات تجهیزات مورد نیاز، تولید آن‌ها و بررسی وضعیت بیمارستان‌ها به صورت آنلاین یا آفلاین اطلاعات کسب کرد. نحوه ارتباط نیز از طریق بلوتوث یا وای‌فای است.

روحی افزود: با ساماندهی تجهیزات، تولید کننده متوجه می‌شود که برای تولید آنها به چه میزان سرمایه‌ نیاز دارد. کل کشور نیز از فعالیت‌های انجام شده در بیمارستان‌ها آگاه می‌شوند؛ اینکه در حال حاضر چه تعداد دستگاه در بیمارستان‌ها فعال، چه تعداد دستگاه‌ها و تجهیزات جانبی نیاز است و اینکه آیا دستگاه‌های اتاق عمل و بی‌هوشی به تجهیزات جانبی نیاز دارند یا خیر؟ اگر تمام آمارها به طور دقیق بدست بیاید متوجه می‌شویم چه تعداد دستگاه و از چه شرکتی فعال است و از این راه می‌توان واردات مصرفی را مدیریت کرد.

وی در خصوص پیاده‌سازی و اجرا این طرح گفت: نزدیک به سه سال است که برای انجام این پروژه اقدام و آن را اولین بار در بیمارستان طالقانی تبریز به صورت امتحانی پیاده سازی کردم که موفقیت‌آمیز بود؛ در حال حاضر نیز در کل بیمارستان امیرالمونین تبریز به اجرا رسیده است.

روحی اظهار داشت در اعتباربخشی که سه هفته گذشته در این بیمارستان اتفاق افتاد به گفته بازرسان، این طرح از استانداردها لازم بسیار فراتر است.

وی در پایان مدعی شد براساس تحقیقات وی این طرح او هیچ نمونه خارجی ندارد.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.