یارانه سلامت، تیری که درست به هدف خورد

37

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛  به نقل از روابط عمومی معاونت درمان وزارت بهداشت،هدفمندی یارانه ها، در دولت قبل مطرح و به یارانه نقدی برای همه ایرانیان تبدیل شد، نه جمعیت برخوردار از یارانه نقدی هدفمند انتخاب شدند و نه نوع هزینه آن به درستی هدف گیری شد. با پرداخت یارانه نقدی به آحاد مردم، افزایش نقدینگی و تورم، سازه های اقتصادی کشور را وارد آسیب جدی کرد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

دولت یازدهم، با اولویت قرار دادن مسئله سلامت مردم و با تأکید مقام معظم رهبری در مورد کاستن از رنج بیماران، با انجام کارشناسی دقیق، تلاش کرد برای هدفمندی واقعی بخشی از یارانه ها در قالب یارانه سلامت پرداخت شود.

گروه هدف جمعیت با درآمد کم و متوسط که مراجعین بیمارستان های دولتی کشور بودند برای هزینه های درمانی خود از این یارانه بهره مند شدند. این اقدام تحقق شعار عدالت در سلامت را رقم زده و عزت مردم شریف ایران را به آنان بازگرداند. مردمی که قبل از این در بیمارستان ها برای پرداخت هزینه یا لوازم زندگی خود را می فروختند یا عزت آنان خدشه دار می شد.
اقدام بی سابقه دولت برای پوشش همگانی بیمه با بیمه شدن 11 میلیون ایرانی به صورت رایگان ضمن حمایت مالی از مردم، متوسط پرداختی برای خدمات بستری را از 2 میلیون تومان برای یک بار بستری به دویست هزار تومان کاهش داد. این یعنی رفع بحرانی جدی از خانوارهای ایرانی.

طی اجرای این طرح 24 میلیون بیمار بستری در بیمارستانهای دولتی و 44میلیون بیمار در اورژانس های بیمارستانی از یارانه سلامت برخوردار شدند. مراجعه کنندگان به کلینیک های دولتی به جای 35 هزار تومان حق ویزیت فقط 3500 تومان پرداخته و 125 میلیون بار ویزیت سرپایی تخصصی با پوشش بیمه و نرخ ارزان انجام شد.
در مورد هزینه دارو به ویژه داروی بیماران صعب العلاج و سرطانی با پرداخت سالیانه 1800میلیارد تومان مابه التفاوت نرخ دارو، پرداخت مردم به صورت چشمگیر کاهش یافت و دسترسی مردم به دارو و لوازم پزشکی %44رشد یافت.

دولت یازدهم برای حفظ کرامت مردم در عرصه بهبود کیفیت و نوسازی بیمارستانهای فرسوده دولتی پیشگام شد و همزمان با تأسیس122 بیمارستان جدید در کشور به ویژه در مناطق محروم، تعداد پزشکان متخصص در این مناطق را از 1400 نفر به 5700 نفر افزایش داد تا دسترسی عادلانه به خدمات سلامت محقق شود.
گام های بلند و اساسی در زمینه تأمین بهداشت مردم برداشته شد. شبکه بهداشت روستایی کشور که فرسوده و ناقص بود نوسازی و تکمیل شده و با افزایش تعداد پزشکان عمومی از 4300 به 6800 نفر، همه مراکز بهداشتی روستایی به ویژه مناطق محروم دارای پزشک شدند.

راه اندازی 2700 واحد بهداشتی جدید، اقدام برای ساخت 6200 واحد بهداشتی دیگر و بازسازی و تجهیز بیست هزار واحد بهداشتی زیرساخت های بهداشت کشور را توسعه داد. یازده میلیون نفر از ساکنین حاشیه شهرها که تا قبل از این دولت از خدمات سلامت مناسب محروم بودند را تحت پوشش خدمات سلامت قرار گرفته و پرونده بهداشتی برای آنان تشکیل شد و مراقبین سلامت وظیفه حفظ تندرستی آنان را عهده دار شدند.

این اقدامات تنها بخشی از کارنامه دولت تدبیر و امید در حوزه سلامت است دولتی که لبخند سلامت را بر چهره ایرانیان نشاند.

نهالی که در ابتدای دولت یازدهم با تلاش خدمتگزاران عرصه سلامت کاشته شد، اکنون درختی بارور است و ثمره آن تحقق خواسته مقام معظم رهبری که فرمودند: “مردم در زمان بیماری نباید جز رنج بیماری دغدغه دیگری داشته باشند”.

اما آنچه اکنون اهمیت بسیار دارد تداوم این طرح برای رسیدن به اهداف به مراتب بلندتر از دست آوردهای کنونی است و تداوم دولت تدبیر و امید- دولتی که سلامت مردم را در اولویت کار خود قرار داد می تواند این آرزوی ایرانیان را جامه عمل بپوشاند.

دکتر محمد آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی”

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.