طبیب من

کد خبر: 4383
تاریخ انتشار: ۲۴ام تیر ۱۳۹۶ , ۱۴:۰۵
عفونت های واژن جزء بیماری های شایعی هستند که عدم توجه به آنها گاهی عواقب جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

نسرین شبعیری، کارشناس مامایی در گفتگو با خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ عفونت های ناحیه واژن را شایع ترین علت مراجعه زنان به متخصصان بیماری های زنان دانست و گفت: این بیماری در تمام سنین رایج بوده و شروع آن مختص به زمان خاصی نیست.

وی تصریح کرد: واژن به صورت عادی دارای ترشحاتی است که در چهاردهمین روز پس از شروع سیکل قاعدگی، میزان آن افزایش می یابد. اما گاهی تحت تأثیر عواملی، PH محیطی واژن تغییر و این ترشحات افزایش پیدا می کنند؛ از جمله این عوامل می توان به استفاده از صابون، دیابت بارداری، عفونت، آنتی بیوتیک ها و حتی پاک کردن مجرای تناسلی توسط اسپری های مخصوص ناحیه تناسلی، استفاده از لباسهای تنگ، میکروب بدن همسر و استرس اشاره کرد.

شبعیری با بیان اینکه هفتاد و پنج درصد بانوان در طول زندگی خود، حداقل یک بار عفونت قارچی را تجربه کردند، تصریح کرد: این ترشحات اغلب بدبو، چرکی، کدر و حجیم بوده و باعث خارش و سوزش شدید واژن و التهاب ناحیه تناسلی می شوند و حتی علایم ادراری مانند سوزش و تکرر ادرار را در پی دارد.

وی به اهمیت توجه به عفونت های واژن اشاره کرد و گفت: انواعی از این عفونت ها در رحم و لوله ها اتفاق می افتد که در صورت عدم درمان منجر به چسبندگی لوله ها و در نهایت نازایی می شود.

این کارشناس مامایی ابراز داشت: این بیماری به ویژه در زنان باردار، دیابتی و بانوانی که ضعف سیستم ایمنی بدن دارند یا به طور مرتب داروهای کورتون دار مصرف می کنند، مشاهده می شود.

وی استفاده از آب ولرم و صابون بچه یا ژل بهداشتی بانوان را برای ضدعفونی و قارچ رحم موثر دانست وگفت: زنان از پوشیدن لباس های نامرغوب و پلاستیکی خودداری و درهنگام نزدیکی ازکاندوم استفاده کنند.

به گفته وی، زنان بهتر است لباس زیر را روزی ۲بار تعویض و از توالت های عمومی غیربهداشتی درصورت امکان اجتناب کنند.

شبعیری در پایان تاکید کرد: در صورت مشاهده علایم عفونت به متخصص مراجعه کرده و پس از معاینه و با نظر پزشک یا ماما دارو مصرف و از خود درمانی اجتناب کنند. درمان این بیماری ساده است، اما در صورت مزمن شدن، درمان آن مشکل خواهد بود.

انتهای پیام/