تأثیر استعمال دخانیات در ابتلا به بیماری های گوارشی

74

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ حسن سعادت نیا دبيرهفته سلامت گوارش مشهد اظهارداشت: بیماری های گوارشی به طور عمده از شایع ترین بیماری ها هستند که دلیل مراجعه بیماران به مطب ها و بیمارستان ها است؛ خوشبختانه در اکثر مواقع بیماری های گوارشی بیماری های خطرناکی نیستند به ویژه در سنین جوانی بیماری ریفلاکس و سوء هاضمه شایع است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی افزود: برخی بیماری های گوارشی مهمتر بوده و بار بهداشتی و درمانی برای کشور. و خانواده ایجاد می کنند بنابراین مردم باید با دقت بیشتری آنها را بشناسند و در صورت وجود اولین علائم سریع به پزشک گوارش مراجعه کنند.

این فوق تخصص گوارش و کبد گفت: بیمارانی که در بلع غذا مشکل داشته یا غذا حین بلع گیر می کند یا تهوع و استفراغ طولانی مدت یا کاهش وزن، دفع خون از روده بزرگ، تغییر اشتهای شدید داشته یا چشمانشان زرد می شوند باید حتما به پزشک گوارش باید مراجعه کنند.

سعادت نیا گفت: برخی از بیماری ها ارثی نبوده ولی زمینه وراثت در بروز آن مشارکت دارد. لذا افرادی که اقوام درجه یک آنها سابقه سرطان معده و روده دارند باید در سن خاصی به پزشک مراجعه و غربالگری را فراموش نکنند تا پیشگیری لازم را انجام دهند.

وی ادامه داد: اکثر بیماری های کبدی قابل تشخیص و درمان بوده و در موارد خاصی نیز عمل پیوند کبد برای درمان بیمار صورت می گیرد ولی تغییر شیوه زندگی نخوردن غذای فست فود، عدم استعمال دخانیات، عدم مصرف الکل را باید مد نظر قرار داد چراکه پیشگیری بر درمان اولویت دارد.

این استاد گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت :تغذیه، دور شدن از استرس و فعالیت بدنی و تحرک به داشتن زندگی سالم کمک کرده و موجب کاهش ابتلا به بیماری مختلفی همچون بیماری های گوارشی می شود.

وی عنوان کرد: حدود 40 سال پیش در ایران بیماری کرون نبود یا بسیار اندک وجود داشت ولی پس از آن افزایش یافت که هرچند علل اصلی آن ناشناخته است ولی تغییر شیوه زندگی، برخورد با توکسین ها و ویروس ها و برخی از زمینه های پزشکی سبب اختلال در سیستم ایمنی دستگاه گوارش و بیماری هایی همچون التهاب روده شده است ولی هنوز نسبت به غرب، شدت و شیوع کمتری را در کشور شاهدیم.

سعادت نیا گفت: در بیماری کولیت عمدتا روده بزرگ گرفتار شده ولی در کرون گاهی تمام دستگاه گوارش متأثر می شود. البته هر دو بیماری تظاهرات مفصلی، کبدی داشته و گاهی فرد را مبتلا به سرطان می کنند و ممکن است در هر گروه سنی با نشانه هایی همچون اسهال خونی، دل درد، کاهش وزن، تب و بی اشتهایی بروز می یابد که افراد باید در صورت این علائم حتما به پزشک مراجعه کنند تا بیمارشان کنترل شود.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.