تیر خلاص تکنولوژی به زبان کودکان/ «تاخیر گفتاری» در کمین است

82

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ ما در عصری به سر می‌بریم که گوشی های هوشمند به عنوان یک همدم، همیشه کنارمان هستند. اما باید نسبت به این وسایل حساسیت بیشتری نشان دهیم، مخصوصا زمانی که سلامت کودکانمان در میان باشد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

یکی از بزرگترین سوالاتی که دانشمندان و پزشکان هنوز نتوانسته‌اند به آن پاسخ قطعی دهند، تاثیر روشن و شفاف وسایل دیجیتال مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت ها بر کودکان است.

بررسی‌های زیادی بر روی اثر این وسایل بر فرآیند رشد بدن و مغز افراد صورت گرفته، اما یافتن پاسخی قطعی برای این سوال نیازمند بررسی‌های بیشتری است.

مطالعه ای بر روی حدود 900 کودک در دانشگاه تورنتو کانادا نشان داد هر اندازه کودکان زیر 2 سال زمان بیشتری را صرف کار کردن با گوشی موبایل و تبلت کنند، به احتمال بیشتری دچار تاخیر گفتاری می شوند.

دانشمندان دریافتند یک نفر از هر پنج کودک نوپا به طور متوسط نیم ساعت در روز از موبایل و تبلت استفاده می‌کند. طی این مطالعه مشخص شد که مدت زمان استفاده از این وسایل رابطه مستقیمی با تاخیر در کسب توانایی برقراری ارتباط کودکان با سایرین دارد، به طوری که هر نیم ساعت استفاده از موبایل توسط کودک ریسک تاخیر گفتاری را به میزان 50 درصد افزایش می دهد.

مطالعه ای دیگر که در مجله «گزارشات علمی» منتشر شد، به بررسی رابطه استفاده کودکان از وسایل دیجیتال قابل حمل مانند موبایل و تبلت با میزان خواب روزانه‌شان پرداخت.

نتایج این مطالعه نشان داد کودکان شش ماه تا سه سال که زمان بیشتری را با این دستگاه ها می‌­گذرانند، شب ها کمتر می خوابند به این صورت که به ازای هر یک ساعت کار با این وسایل 15 دقیقه از مدت خواب کودک کاسته می شود.

منبع: Sciencenews

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.