ارتباط جالب و مستقیم «دیابت بارداری» با «دمای هوا»!

39

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ دیابت بارداری نوعی بیماری مقطعی است که برخی زنان در دوران بارداری  به آن مبتلا می­ شوند و معمولا این خانم ها هیچگونه سابقه قبلی دیابت ندارند اما قند خون آنها در اواسط دوران بارداری به مقدار زیادی افزایش می ­یابد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

بر اساس گزارش مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا، یک نفر از هر 7 زن باردار به دیابت بارداری مبتلا می ­شود. دیابت بارداری زمانی به وجود می­ آید که هورمون های ترشح شده از جفت، مقاومت به انسولین ایجاد می­ کنند و سطح قند خون بالاتر از حالت طبیعی می­ شود.

مطالعات گذشته نشان می دهد حساسیت پاسخ دهی نسبت به انسولین با سرد شدن هوا افزایش می­ یابد. اما آیا می­توان نتیجه گرفت کاهش دما و هوای بیرون بر ریسک بروز دیابت بارداری تاثیر می­ گذارد؟

هوای سرد حساسیت نسبت به هورمون انسولین را افزایش می­ دهد

دکتر« بوت» استاد و محقق دانشگاه تورنتو کانادا دراین خصوص می­گوید: بسیاری تصور می­ کنند زنان بیشتر در هوای گرم از منزل خارج شده و فعال تر هستند و در نتیجه این فعالیت مشکل اضافه وزن و خطر ابتلا به دیابت باداری در آنها کاهش می دهد در حالیکه مطالعات جدید نشان می دهد هوای سردمی تواند حساسیت سلول های بدن نسبت به انسولین را با ساخت نوعی چربی محافظ به نام چربی قهوه ای افزایش دهد.

هر 10 درجه افزایش دما 9 درصد خطر ابتلا به دیابت بارداری را افزایش می دهد

محققان «بیمارستان مایکل»، «مرکز ارزیابی علوم بالینی»، «بیمارستان مونت سیانی» و دانشگاه تورنتو در شهر اونتاریو کانادا، ارتباط بین دمای هوای بیرون از خانه و خطر بروز دیابت بارداری را بررسی کردند.

در این مطالعه حدود 396 هزار زن در سال های 2002 تا 2014 مورد بررسی قرار گرفتند. در این آزمایش این مادران به مدت 30 روز در معرض دمای هوای مختلف از خیلی سرد معادل منفی 10 درجه سانتیگراد  تا دمای 24 درجه سانتیگراد قرار گرفتند و نتایج نشان داد 6/4 درصد زنانی که در معرض هوای خیلی سرد قرار داشتند به دیابت بارداری مبتلا شدند این در حالی است که این میزان در زنانی که در معرض هوای گرم بودند به 7/7 درصد افزایش یافت.

منبع: Medicalnewstoday

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.