چه کنیم گرفتار واریکوسل نشویم؟

59

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ بیماری واریکوسل (varicocele) باعث بزرگ شدن رگ ها درون کیسه بیضه و در برخی انواع آن موجب کوچک شدن این عضو از بدن می شود و مکانیسم مشابه‌ای با بیماری ورید واریسی (varicose vein) که در پا رخ می دهد، دارد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

واریکوسل یکی از شایع‌ترین دلایل کاهش اسپرم و کاهش کیفیت اسپرم است که می تواند باعث نازایی و ناباروری در مردان شود. البته این بیماری بر روی تولید اسپرم تاثیری ندارد.

واریکوسل زمانی رخ می دهد که دریچه های درون رگهای در امتداد طناب اسپرمی، جلوی جریان خون را گرفته و کارایی آن را مختل می کنند. این مشکل باعث برگشتن خون به بالا و در نتیجه ورم و پهن شدن رگ ها می شود.

واریکوسل عموما به آرامی پیشرفت کرده، اغلب در سنین بلوغ شکل می گیرد. این بیماری در فاصله سنی ۱۵ تا ۲۵ سال شیوع بیشتری داشته و عموما در سمت چپ کیسه بیضه قابل تشخیص است.

معمولا برای درمان این بیماری پزشک همیشه عمل جراحی را پیشنهاد می دهد اما می توانید با تغییر سبک زندگی و پیروی از یک رژیم غذایی مناسب از این بیماری پیشگیری کنید. در ادامه نکاتی در مورد مواد مغذی و گیاهان مفید برای درمان واریکوسل آورده شده است.

رژیم غذایی کامل باروری شامل مواد غذایی دارای آنتی اکسیدان نقش چشمگیری در درمان این بیماری دارد. باید توجه داشت که اسپرم ها سلول هستند پس رعایت این رژیم غذایی باعث محافظت از سلول ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد می شود.

از قرار گرفتن در معرض سموم محیطی اجتناب کنید، چرا که این سموم باعث کاهش اسپرم ها می شوند. پوشیدن لباس زیر مناسب و گشاد به تعدیل دمای اطراف اسپرم‌ها کمک می کند.

آنتی اکسیدان برای محافظت از اسپرم بسیار مفید است. از این رو، آقایان باید از میوه هایی مانند انواع توت‌ها، زالزالک، فلفل و سبزیجات تیره استفاده فراوانی کنند.

یکی از اسیدهای چرب ضروری که تاثیر قابل توجهی بر سلامت اسپرم دارد، اسید چرب DHA موجود در روغن کبد ماهی است. این روغن میزان امگا3 بالایی دارد. زمانی که به اندازه کافی اسید چرب موجود نیست، کلسترول جایگزین اسیدچرب موردنیاز در غشاء اسپرم می شود و فرآیند بالغ شدن اسپرم را با مشکل مواجه می‌کند.

اختلال در توليد اسپرم از علل اصلی ناباروری مردان محسوب می‌شود که البته دلیل نقص توليد اسپرم در اکثر موارد ناشناخته است. درمان های دارويی متعددی از جمله تجويز ال – كارنيتين برای افزايش تعداد و تحرک اسپرم معرفی شده اند.

کارنیتین سبب انتقال اسيدهای چرب به درون ميتوکندری شده و در اکسيداسيون اسيدهای چرب به عنوان منبع اصلی انرژی اسپرم‌ها دخالت دارد. این ماده در گوشت و لبنیات یافت می‌شود. سایر منابع طبیعی که کارنیتین در آنها یافت می‌شود، شامل کنجد، حبوبات، سبزیجات میوه، موز، غلات، آجیل و دانه های روغنی از قبیل کدو، آفتابگردان است.

در طب سنتی زالو درمانی نیز به عنوان یکی از روش های درمان واریکوسل توصیه می‌شود. این روش ارزان قیمت، کم دردسر و دارای اثراتی چون تقویت سیستم ایمنی بدن است.

سلنیوم یکی از مواد معدنی است که در شکل گیری مناسب اسپرم نقش بسزایی دارد. برای دریافت سلنیوم کافی می توانید روزانه 4 یا 5 دانه آجیل در روز مصرف کنید.

گیاهانی مانند گل همیشه بهار برای بهبود باروری مردان و تولید اسپرم نقش مفیدی ایفا می‌کند.

منبع: natural-fertility-info

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.