زنجیره ساخت و مصرف داروهای سنتی؛ از گذشته تا به حال در مسیر توسعه

41

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ به نقل از ایفدانا، امیرحسین جمشیدی مدیر کل نظارت بر فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در پاسخ این سوال که آیا متواتر بودن دستور ساخت فراورده های سنتی در کتب قدما، دلیل محکمی برای ورود دارو  به بازار و مصرف آنها توسط مردم است؟، گفت: هرگز نمی توان تصور کرد که طب سنتی توسعه یابد اما داروی آن درجا بزند. اصولا این مطلب که  متخصصین طب سنتی کشور که دارو تجویز می کنند، خودشان از مرحله صفر شروع به ساختن دارو بکنند قدری عجیب به نظر می رسد. لذا این یک اصل پذیرفته شده است که گروه های مختلف همپا با یکدیگر پیش بروند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

جمشیدی با اشاره به اینکه قدما هم اتفاق نظر داشتند که برای اثبات اثر دارو، آزمایش آن در همان زمان و مکان لازم است، تصریح کرد: فاصله زیادی از زمان ساخت دارو در قدیم تا زمان حال وجود ندارد به این معنا که مثلا این سینا هزار سال پیش دارویی ساخته و امروز که می خواهیم از نسخه های کتاب او دارویی را بسازیم، کسی قبلا این کار را نکرده باشد، بلکه این فرآورده ها در طول سالیان زیاد به طور مستمر مورد استفاده قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بی اطلاعی از طب قدیم هرگز وجود نداشته است، اظهار داشت: بسیاری از اساتید طب سنتی دانشگاه از حکمای قدیم و به بیانی از جمله آخرین نسل حکمای موجود هستند که تدریس می کنند لذا این زنجیره هیچگاه منقطع نبوده است.

جمشیدی در پایان عنوان کرد: مقدار مصرف تجویزی نسل امروز با نسل گذشته تفاوت دارد و به وضوح  مشخص است که مقدار مصرف در طول زمان کاهش پیدا کرده است.

انتهای پیام/د

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.