طبیب من

کد خبر: 4517
گروه : خبرکده , ویژه
تاریخ انتشار: ۲ام خرداد ۱۳۹۶ , ۱۲:۱۰
مدیر کل دفتر بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو با توصیه به شناخت مصادیق قاچاق کالاهای سلامت به مسافران هشدار داد.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ شهریار اسلامی‌تبار مدیر کل دفتر بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه تصور عمومی از قاچاق یک باند مخوف است که با یارگیری از افراد خشن و انجام کارهای هنجارشکنانه عجیب و غریب اقدام به واردات کالاهای ممنوعه‌ای مثل مواد مخدر و اسلحه یا خرید و فروش اعضا بدن و انسان می‌کنند، گفت: در برخی موارد  کوچک‌ترین ناآگاهی‌ها یا سهل‌گیری در ورود و خروج بی‌ضابطه  فراورده‌های سلامتی مثل دارو، مکمل، ملزومات و تجهیزات پزشکی، فراورده‌های غذایی و آرایشی و بهداشتی در یک چمدان کوچک می‌تواند به عنوان مصداق کالای قاچاق برای افراد دردسر آفرین باشد.

اسلامی‌تبار با اشاره به ماده ۲۷ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: قانون صراحتا بیان می‌کند که هر شخص حقیقی یا حقوقی که اقدام به واردات و صادرات دارو، مکمل، ملزومات و تجهیزات پزشکی بدون انجام تشریفات قانونی کند، به مجازات کالاهای قاچاق محکوم می‌شود. مجازاتش هم ذیل موضوع قاچاق کالاهای ممنوع که مشخص و بنا بر ماده ۲۲ قانون مذکور با توجه به ارزش کالا به تشخیص قاضی شامل جزای نقدی و حبس است.

وی با تاکید بر اینکه نگهداری و حمل کالاهای قاچاق نیز احکامی مشابه ارتکاب به قاچاق دارد، تصریح کرد: ممکن است عده‌ای در مسافرت‌های خود از سر ناآگاهی یا تساهل یا حتی تغافل فرآورده‌هایی را که مشمول کالاهای قاچاق است، خریداری و با خود به کشور بیاورند. لذا توصیه اکید ما این است که قبل از تهیه محصولات اینچنینی و مقدار حمل مجاز، ممنوعیت ورود و بطور کل از جزئیات قانونی آن کسب اطلاع کنند.

انتهای پیام/