عوارض استفاده از دستگاه سولاریوم را جدی بگیرید

18

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ جمال تولی ﺭﺋﯿﺲ اداره کارشناسی واردات تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو با ابراز تاسف از  اینکه برنزه کردن به یکی از ملاک های زیبایی بین افراد جامعه به خصوص بانوان تبدیل شده است  گفت:  استفاده از دستگاه های سولاریوم  یکی از راه های برنزه کننده بدن است که علی رغم قیمت بالا و عوارض جدی باز هم در برخی فصول سال بویژه تابستان مورد استفاده مردم قرار می گیرد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

تولی ادامه داد: استفاده از سولاریوم به دلیل  واردکردن مستقیم اشعه ماورای بنفش به بدن و افزایش  احتمال ابتلا به سرطان پوست بویژه نوع خطرناک آن معروف به ملانوما حتی برای یکبار هم خطرناک است.

 وی با تاکید بر اینکه عملا برنزه شدن بدون عوارض وجود ندارد، عنوان کرد: متاسفانه در بسیاری موارد فعل اول جمله عامیانه ” بکش و خوشگلم کن”  دیگر ما به ازای بیرونی یافته و ماهیت چنین اقداماتی بصورت علمی زیر سوال است چرا که ایجاد پیری زودرس، آسیب چشمی تحریک و تاول زدن پوست، کاهش سطوح کلاژن و افزایش رنگدانه سازی پوست بعنوان عوارض برنزه شدن با دستگاه سولاریوم همواره در استفاده کنندگان از این دستگاهها مشاهده می شود.

رئیس اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی تصریح کرد: اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، استفاده از دستگاه های سولاریوم را ممنوع اعلام کرده است و دستگاههای مذکور، فاقد هرگونه مجوز جهت تولید، ورود و ترخیص بوده و تامین نگهداشت عرضه، مصرف و کاربری این اقلام جرم و قابل پیگیری است.

تولی با اشاره به اینکه معاونت درمان وزارت بهداشت  هم در صورت مشاهده این دستگاه  در مراكز درماني با آن برخورد مي كند عنوان داشت: سازمان بهداشت جهانی به دلیل عوارض ناخوشایند سولاریوم، قوانینی برای کنترل این پدیده تعیین کرده و بصورت جدی درباره برنزه کردن پوست هشدار داده است.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.