بیماری‌های پوستی عجیب و دلخراش که اغلب دیابتی‌ها از آن بی‌خبرند (18+)

92

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ عوارض پوستی زمانی بروز می‌کند که سطح قند خون بیش از حد بالا باشد. معمولا مشکلات پوستی را می‌توان اولین نشانه‌های دیابت دانست، به طوری که یک سوم از افراد دیابتی معمولا مشکلات پوستی را تجربه می‌کنند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

با وجود اینکه داروهایی برای این مشکلات پوستی در بازار عرضه می‌شود، اما کنترل قند خون همچنان بهترین درمان است.

***چگونه دیابت سلامت پوست را به خطر می‌اندازد؟

قند خون بالا می‌تواند منجر به کم آبی، خشکی پوست و التهاب شود. وقتی برای مدت زمان طولانی قند خون بالا باشد، مجموعه‌ای از اتفاقات دست به دست هم داده سلامت بدن و به ویژه پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

از آنجایی که دفع قند اضافی بر عهده کلیه بوده و از طریق ادرار صورت می‌گیرد، فرد دچار تکرر ادرار شده و به دنبال آن کم‌آبی و خشکی پوست رخ می‌دهد. همچنین این قند اضافی و روند دفع آن اثراتی بر گردش خون و سیستم ایمنی می‌گذارد.

در این شرایط سیستم ایمنی بسیار تحریک پذیر شده در نتیجه شاهد التهابات پوستی خواهیم بود. از طرفی به دلیل ضعف در گردش خون، به بافت کلاژن، عروق خونی و عصب لطمه وارد شده و پوست آسیب‌پذیر می‌شود به طوری که پوست شکننده و خشن ‌شده و فرآیند ترمیم زخم به سختی صورت می‌گیرد.

***چه کنیم تا دچار عوارض پوستی ناشی از دیابت نشویم؟

بسیاری از عوارض پوستی وابسته به دیابت چندان جدی نیست ولی نشانه‌های آن می‌تواند بسیار دردناک و آزاردهنده باشد. بنابراین باید تحت مراقبت‌های بالینی قرار گیرد. درمان مشترک و اصلی این مشکلات پوستی، کنترل قند خون است.

عوارض پوستی به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته‌ای همراه با عفونت و دسته‌ای دیگر که آسیب‌های کمتری دارند و با عفونت همراه نیستند.

**عفونت‌های باکتریایی

افراد دیابتی بیشتر از افراد عادی عفونت‌های باکتریایی، قارچی و حتی واکنش‌های آلرژیک (حساسیتی) را تجربه می‌کنند. عفونت‌های باکتریایی معمولا دردناک، چرکین و ملتهب بوده و عامل اکثریت آن‌ها باکتری استافیلوکوکوس است.

از جمله عفونت‌های باکتریایی رایج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گل‌مژه (Styes) که نوعی عفونت در غدد پلک است

کورک؛ نوعی جوش چرکی

«فولیکولیت» یا عفونت فولیکول های مو

«کفگیرک» که عفونت عمیق پوست و بافت‌های زیرین محسوب می‌شود

عفونت اطراف ناخن

**عفونت‌های قارچی

عفونت‌های قارچی همراه با دیابت معمولا بثورات قرمز رنگ هم‌سطح با پوست یا به شکل پوسته پوسته و گاهی همراه با تاول‌های ریز دیده می‌شوند.

قارچ برای رشد به رطوبت نیاز دارد، به همین دلیل معمولا نواحی گرم و مرطوب مثل بین انگشتان دست و پا، زیر بغل و کشاله ران را ترجیح می‌دهد ولی در دیگر قسمت‌های بدن هم مشاهده شده است.

برفک و مخمر 2 عامل اصلی عفونت‌های قارچی همراه با دیابت بوده که عوارضی چون خارش سوارکار (ژوک)، پای ورزشکار، کچلی قارچی را ایجاد می‌کنند.

بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به این مشکلات حفظ و کنترل قند خون در بازه طبیعی و سالم، رژیم غذایی مناسب، ورزش، کاهش وزن و مصرف داروهایی برای مدیریت قند خون است. در کنار موارد نام برده شده می‌توان با رعایت نکات مراقبت از پوست مثل اجتناب از حمام‌های طولانی مدت، سونا، وان داغ و محصولات بهداشتی که پوست را خشک و تحریک پذیر می‌کند، از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرد.

به طور کلی بهتر است پوست را در شرایطی متعادل نگه دارید؛ نه خیلی خشک و نه خیلی مرطوب، نه مدام در حمام به سر ببرید و نه مدت‌ها با آب غریبه باشید و همواره پوست خود را معاینه و مورد بررسی قرار دهید.

*** درباره بیماری پسوزیاریس (Psoriasis) چه می‌دانید؟

پسوزیاریس یک بیماری خودایمنی مزمن است که به شکل خارش و فلس‌دار شدن پوست بروز می‌کند. در گروهی از بیماران پسوزیاریس پوستی تغییراتی در ناخن‌ها و در برخی دیگر ورم مفاصل و دردهای شدید مفصلی دیده شده است.

احتمال بروز این بیماری در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بالاتر از افراد غیر دیابتی است.

درمان: اصلاح سبک زندگی، کنترل قند خون و وزن، استعمال کرم کورتیزون و داروهای بیولوژیک به شکل خوراکی یا تزریقی.

***بیماری مرموز در کمین افراد چاق

نوعی بیماری پوستی به نام «آکانتوزیس نیگریکانس» که بیشترین آسیب را به افراد چاق وارد می‌کند، باعث بروز نواحی برآمده زردرنگ مایل به قهوه‌ای در دو طرف گردن، زیر بغل و کشاله ران می‌شود. این برآمدگی‌ها گاهی در زانو و آرنج هم ممکن است بروز یابد.

درمان: بهترین درمان برای این عارضه خاص کنترل وزن و استفاده از یکسری کرم‌ها برای بهبود ظاهر برآمدگی‌ها است.

***پوست مومی‌شکل و مفاصل خشک

برخی افراد دیابتی ممکن است پوست، دست‌ها و مفاصلشان ظاهری سخت، ضخیم و مومی شکل پیدا کند که سختی مفاصل را می‌توان به انقباض تاندون‌ها نسبت داد.

درمان: تنها درمان این مشکلات کنترل قند خون اعلام شده است.

***از تاول‌های دیابتی تا قطع عضو!

این تاول‌ها به ندرت اتفاق افتاده ولی همواره نشانه‌ دیابت است. در افراد مبتلا، زوائد پوستی غیر معمول شبیه تاول به شکل تصادفی در سرتاسر دست‌ها و پاها ظاهر می‌شود. این ضایعات پوستی که معمولا 0.5 تا 17 سانتی‌متر است، بدون درد بوده و به شکل منفرد یا تکه‌ای دیده می‌شوند.

درمان: مدیریت قند خون کلید درمان این مشکل است. تاول ها را به هیچ وجه نترکانید چون ممکن است عفونی و دردناک شوند. این زوائد پوستی معمولا بدون ایجاد زخم التیام یافته ولی در صورت بالا بودن عوارض ممکن است به قطع عضو منجر شود.

***لکه هایی در ساق پا

این عوارض به شکل دایره‌هایی مایل به قرمز یا تکه‌های قهوه‌ای روشن بروز می‌یابد و معمولا در ساق پا یا دیگر قسمت‌های استخوانی بدن به چشم می‌خورد. اغلب این لکه‌ها فاصله‌دار و پوسته پوسته است. این زوائد در بیشتر مواقع بی‌ضرر بوده و نیازی به درمان ندارند.

گفتنی است؛ حدود 39 درصد افراد مبتلا به دیابت نوع 2 این عوارض را تجربه می‌کنند.

***زخم‌های دیابتی

زخم‌های دیابتی باز بوده، در همه جا بروز می‌کنند ولی بیشتر در پا دیده می‌شوند. حدود 15 درصد بیماران دیابتی زخم پا را تجربه می‌کنند.

***تجمع چربی در پلک‌ها

چربی‌های پلک به صورت پوسته پوسته شدن و ضایعات زرد رنگ در نزدیکی چشم شناخته می‌شوند. این شرایط با افزایش سطح قند خون و میزان چربی مرتبط است. هرچند این عارضه در افراد بدون مشکلات چربی یا شکر هم بروز کند.

درمان: تغییر رژیم غذایی و مصرف داروهای کاهنده چربی.

***زانتلاسمای انفجاری!

نوعی زائده پوستی که بر اثر خارش زیاد پوست و به دلیل ضربه، به شکل کیست‌های زرد مایل به نارنجی تا قرمز مایل به قهوه‌ای بروز می‌کند.

زانتلاسمای انفجاری هرجایی از بدن ظاهر شده اما اغلب بر روی ران و نقاط پشت و نواحی خمیده آرنج و زانو دیده می‌شود. البته این زوائد با سطوح بالای قند خون و چربی در ارتباط است و افرادی هم که دیابت ندارند، ممکن است به آن مبتلا شوند.

درمان: تغییر رژیم غذایی و مصرف داروهای کاهنده چربی.

***زگیل‌های پوستی در برخی افراد دیابتی

سطح بالا و کنترل نشده قند خون گاهی به شکل ضایعات آویزان پوستی نرم و به رنگ پوست دیده می‌شود. این زایده‌های پوستی بیشتر در نواحی زیر بغل، گردن، زیر سینه و چین‌های کشاله ران مشاهده می‌شود.

***گرانولوم آنولار (Granuloma Annulare) چیست؟

ضایعه پوستی به شکل برآمدگی‌های ملتهب هم‌رنگ پوست که دایره وار به سمت بیرون رشد می‌کند و معمولا در دست‌ها، انگشتان و ساعد دیده می‌شود. این نوع زواید در نقاط دیگر بدن به شکل پراکنده هم به چشم می‌خورند.

شایان ذکر است؛ هنوز مشخص نشده که چگونه دیابت باعث گرانولوم می شود، اما پژوهشگران این نوع ضایعات را بی‌ضرر عنوان کرده‌اند.

درمان: در موارد حاد و مزمن، داروهای خاصی تجویز می‌شود.

منبع: Medical News Today

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.