زنگ خطر عفونت‌های انگلی در استخر و پارک‌های آبی/ در فصل تابستان بی‌گدار به آب نزنید!

70

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ با آغاز فصل گرما رفتن به استخر، یکی از راه های موثر خنک کردن بدن است. اما همی محیط ها می‌­تواند راهی برای انتقال عفونت های مختلف به فرد شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

طبق هشدار مقامات بهداشتی آمریکا، شیوع یک عفونت انگلی که باعث بروز اسهال می شود در سال های اخیر در استخرها و پارک های آبی در آمریکا دوبرابر شده است.

بر اساس گزارش «مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها» تعداد 16 شیوع عفونت انگلی در سال 2014 دیده شده که این تعداد در سال 2016 به 32 عفونت انگلی رسید.

عفونت انگلی کریپتو (نوعی انگل) شایع ترین علت بروز اسهال است. اگر کسی در استخر اسهال باشد و آب را آلوده کند، می تواند عاملی برای انتقال عفونت به دیگران باشد.

طبق هشدار این سازمان، افراد سالم بعد از ابتلا می‌­توانند به مدت سه هفته دچار اسهال آبکی، درد شکم، حالت تهوع و استفراغ شوند. همچنین این عفونت می‌­تواند زندگی افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند را به خطر بیاندازد.

« میشل لاوسا» مدیر پروژه شنای ایمن در مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها درباره علت این اتفاق می­‌گوید: «کودکان یا بزرگسالان مبتلا به این عفونت اسهالی علی رغم بیماری و انتقال این عفونت، در استخرهای عمومی شنا می کنند».

فردی که مبتلا به عفونت ناشی از کریپتو اسپوریدیوم است می‌­تواند 10 تا 100 میلیون اووسیت (اووسیست مرحله عفونت زایی کریپتو اسپوریدیو است) آزاد کند. بلعیدن تعداد 10 اووسیت یا کمتر منجر به آلوده شدن و ابتلای فرد به این بیماری می­‌شود. در چنین شرایطی خوردن حتی یک قطره آب می‌­توانند شخص را بیمار کند.

«لیلی کان» مدیر ارشد بیماری های عفونی و انفورماتیک انجمن ملی مقامات بهداشت شهر و شهرستان ها می گوید: مردم می‌­توانند آب استخر را از طریق تماس مستقیم با آب به انگل کریپتو آلوده کنند. برای مثال تعویض پوشک کودک مبتلا و وارد شدن به استخر بدون شستن صحیح دست ها، یکی از راه های انتقال مستقیم عفونت بین افراد محسوب می‌شود.

انگل کریپتو به کلر مقاوم است و حتی به مدت 10 روز در آب استخری که به طور کامل با کلر ضد عفونی شده زنده می­ماند. زیرا اووسیت ها پوسته سختی دارند که نسبت به مواد ضدعفونی کننده بسیار مقاوم است.

در سال قبل تعداد شیوع این نوع عفونت انگلی، بالاترین مقدار در دهه گذشته را داشته است. بنابراین رعایت نکات بهداشتی و آگاهی افراد از انتقال این بیماری از مهم ترین موارد پیش گیری است.

منبع: WebMD

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.