طبیب من

کد خبر: 4783
گروه : خبرکده , ویژه
تاریخ انتشار: ۸ام خرداد ۱۳۹۶ , ۱۲:۰۱
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: اقدامات لازم در کشتارگاه ها در جهت جلوگیری از شیوع بیماری تب کنگو باید انجام شود.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ محمدنعیم امینی فرد سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه شیوع تب کریمه کنگو حکایت از نظارت های ضعیف دارد، افزود: نظارت مسئولان سازمان دامپزشکی و جهاد کشاورزی در نحوه کشتار دام و استفاده از گوشت باید افزایش پیدا کند، البته زمانی با بروز بیماری روبه رو می شویم که زنجیره کنترل مسئولان دچار مشکل است؛ بنابراین سازمان دامپزشکی باید در مبادی ورودی کشور و داخل کشور کشتارگاه ها را مورد کنترل قرار دهد.

نماینده مردم ایرانشهر ادامه داد: همچنین مردم باید به نکاتی در استفاده از گوشت گرم توجه کنند، به عنوان نمونه فرهنگ عدم ذبح دام توسط خود افراد باید مدنظر قرارگیرد، شاید دربرخی شرایط اضطراری ذبح دام توسط شخص قابل قبول باشد؛ اما در شرایط فعلی با وجود کشتارگاه های رسمی این موضوع قابل پذیرش نیست.

وی عنوان کرد: با توجه به ماهیت این بیماری و افزایش میزان تلفات آن به طورحتم باید در پیشگیری و کنترل کشتارگاه اقدامات بیشتری صورت گیرد، البته نظارت تا حدودی وجود دارد که اگر نداشت این بیماری به صورت اپیدمی دیده می شد، این درحالی است که در حال حاضر مواردی در یک یا دو شهر دیده شده است؛ بنابراین نظارت ها باید کامل تر شود.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه وزارت بهداشت به عنوان سیاستگذار و متولی اصلی سلامت باید هشدارهای لازم را به سازمان دامپزشکی دهد، گفت: باید وزارت بهداشت نیز دراین خصوص همکاری های لازم را درشناسایی مکان و نحوه شیوع این بیماری را صورت دهد، البته نحوه شیوع این بیماری درحال حاضر قابل شناسایی است که  قاچاق دام یکی از راه های انتقال این بیماری است.

انتهای پیام/