قندهای ساده ای که منجر به چربی می شوند/بیماران دیابتی در مصرف زولبیا و بامیه احتیاط کنند

77
به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ زهره پوراحمد کار‌شناس تغذیه اداره کل نظارت بر مواد خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو درباره مصرف زولبیا و بامیه که اغلب در ماه رمضان مورد مصرف روزه‌داران قرار می‌گیرد، اظهار داشت: مضرات استفاده از این شیرینی بیش از فواید آن است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی افزود: این شیرینی باید در جعبه هایی به فروش برسد که این جعبه ها از سازمان غذا و دارو مجوز های بهداشتی لازم را دریافت کرده و بر روی بسته بندی جعبه ها آرم سازمان غذا و دارو قرار گرفته باشد در غیر این صورت از مصرف آن ها پرهیز کنید.
وی اظهار داشت: از فواید زولبیا و بامیه فقط می‌توان به این اشاره کرد که برای لحظات اول بعد از افطار به جهت اینکه دارای قندهای ساده بالایی است، یک تا دو عدد باید مصرف شود و در نهایت این قندهای ساده سریع شکسته می‌شوند و قند خون افزایش پیدا می کند.
پوراحمد گفت: مضرات زولبیا و بامیه بیشتر از فواید آن است همچنین با توجه به اینکه قندهای ساده آن بالاست، به همین دلیل اصلا به بیماران دیابتی و همچنین افراد عادی بجز در همان لحظات اولیه افطار توصیه نمی‌شود؛ چراکه قندهای ساده در بدن سریع به چربی تبدیل می‌شوند.
کار‌شناس اداره کل نظارت بر مواد خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه زولبیا و بامیه چربی بالایی دارند، اظهار داشت: این شیرینی‌ها درون روغن به صورت غوطه‌ور سرخ می‌شوند و از همه مهم‌تر اینکه احتمال دارد از روغن‌های نامناسب برای طبخ آن استفاده شود در نتیجه با وجود آنکه این شیرینی ها چربی بالایی دارند، مواد مخاطره‌آمیز برای سلامتی مانند پراکسید و اسیدیته نیز در آنها وجود دارد.
پوراحمد یادآور شد: از آنجا که معمولا نوع مصرف با مقاومت همراه است توصیه می‌شود که در مصرف زولبیا و بامیه احتیاط شود و روزه داران به یک الی 2 عدد در روز اکتفا کنند.
گفتنی است؛ متخصصان توصیه می‌کنند روزه‌داران این شیرینی سنتی و مخصوص ماه مبارک رمضان را کمتر مصرف کنند و حتی الامکان شیرینی‌های طبیعی را جایگزین زولبیا و بامیه کنند.
انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.