روشی عجیب برای درمان سردردهای طاقت فرسای میگرنی

180

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ میگرن به سردردهای شدیدی گفته می‌شود که اغلب با علایم حسی همراه است. این عارضه پزشکی سالانه میلیون‌ها مرد و زن و به طور متوسط یک نفر از هر هفت نفر را درگیر خود می‌کند و بنابر گزارش های اخیر رتبه سوم را در میان شایع‌ترین بیماری‌های جهان به خود اختصاص داده است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

میگرن فرا تر از سردردهای منظم است، حملات آن دردهای شدیدی در سر ایجاد می‌کند که برای ساعت‌ها و حتی تا یک روز کامل ادامه می‌یابد.

حملات معمولا با نشانه‌های حسی مثل نقاط پر نور در چشم، کوری نقطه‌ای، سوزن سوزن شدن دست‌ها و پاها، حالت تهوع، استفراغ، افزایش حساسیت به صدا و نور همراه است.

براساس مطالعات اخیر پژوهشگران میگرن در گروه خاصی از افراد همچون زنان میانسال و سفید پوستان بیشتر بروز پیدا می کند.

درمان‌های رایج میگرن به شرح زیر است:

طب سوزنی

بوتاکس

پیرسینگ: سوراخ کردن بخش انتهایی مارپیچ گوش

تحریک مغناطیسی(TMS): در این روش وسیله‌ای بر روی جمجمه بیمار قرار می‌دهند و به منظور درمان میگرن، پالس‌های مغناطیسی از طریق پوست به مغز اعمال می شود.

تحریک عصب واگ ترانس: بلند‌ترین عصب مغزی که با تحریک آن درواقع مغز را تحریک می‌کنند.

مکمل‌ها و داروهای گیاهی

تأثیر پیرسینگ بر سردردهای میگرنی

در جوامع غربی سوراخ کردن بخش‌های مختلف بدن بسیار مرسوم است اما به تازگی سوراخ کردن بخش انتهایی مارپیچ گوش (قسمتی از گوش خارجی و محل عبور عصب واگ) به عنوان درمانی برای میگرن انجام می‌شود. متخصصان مغز و اعصاب بر این باورند هنوز اثباتی برای تأثیر این روش درمانی بر میگرن یافت نشده است.

یرسینگ بخش انتهایی مارپیچ گوش با خطراتی همراه است که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

عفونت‌های باکتریایی، قارچی، هپاتیت، HIV و کزاز که در طول بهبودی زخم یا بعد از آن بروز می‌کند.

حساسیت به جواهرات

آسیب عصبی شامل از دست دادن حس شنوایی

ورم و درد

زخم کلوئیدی یا گوشت اضافه

***توصیه می‌شود که قبل از سوراخ کردن این ناحیه با یک متخصص طب سوزنی یا پزشک اوریکولوتراپ مشورت کنید.

از روش‌های جایگزین درمان میگرن می‌توان به اوریکولوتراپی (روش درمانی مشابه طب سوزنی که به درمان با لاله گوش می‌پردازد)، روش‌های کاهش استرس مثل یوگا یا مدیتیشن، استفاده از روغن‌هایی مثل اسطوخودوس، تغییر در رژیم غذایی، درمان‌های گیاهی و مصرف ویتامین‌ها اشاره کرد.

*طب سوزنی: روش درمانی چینی است که به 200 سال قبل از میلاد مسیح(ع) باز می‌گردد. محبوبیت این روش از سال 1970 در غرب افزایش پیدا کرد. در این روش درمانی گفته می‌شود بیماری با ایجاد اختلال در نیروی حیاتی به نام “چی” بروز می‌کند که در کانال‌های چهارده‌گانه بدن در جریان است.

منبع: Medical News

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.