توقف پیری پوست چطور ممکن است؟

36

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ از بین رفتن شادابی پوست برای اغلب مردم یکی از ناراحت کننده ترین اثرات افزایش سن است. با افزایش سن، پوست قدرت انعطاف پذیری و بازسازی خود را از دست داده و نازک و خشک می‌شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

گروهی از محققان موفق به کشف آنتی اکسیدانی شدند که می تواند روند پیری پوست را به تاخیر بیاندازد. این ترکیب شیمیایی که «متیلن بلو» نام گرفته است، علائم پیری را در سلول های پوست کاهش می‌دهد.

«ژنگ می ژانگ» سرپرست این مطالعه و استادیار و محقق زیست سلولی و ژنتیک مولکولی دانشگاه مریلند در این خصوص اظهار داشت: اضافه کردن متیلن بلو به محصولات آرایشی و بهداشتی به مبارزه با فرآیند پیری پوست کمک می‌کند.

متیلن بلو ترکیبی است که در درجه اول برای درمان اختلال مت هموگلوبینمیا، اختلالی که در آن خون قادر به انتقال موثر اکسیژن نیست، استفاده می‌شود.

مطالعات اخیر نشان می دهد متیلن بلو بر کاهش سرعت روند پیری سلول از طریق متوقف کردن تقسیم سلولی تاثیرگذار است.

**سد دفاعی پوست در برابر استرس‌های محیطی

ژنگ می ژانگ در ادامه گفت: ما تصور می کنیم متیلن بلو از پوست در برابر استرس های اکسیداتیو حفاظت کرده و روند پیری آن را به تاخیر می‌اندازد. این ترکیب، مارکرهای عامل پیری را در سلول های پوست کاهش می‌دهد.

در این بررسی ژانگ و همکارانش متیلن بلو و سه ترکیب آنتی اکسیدان دیگر به نام های إن استیل- ال سیستئین، میتو Q و میتو TEMPO را در سلول های فیبروبلاست پوست (این سلول ها در بخش درم پوست قرار دارند و کلاژن تولید می کنند) مورد آزمایش قرار دادند.

طی انجام تحقیقات، سلول های فبیروبلاست از سلول های سالم افراد میانسال، مسن و همچنین افراد مبتلا به پیری زودرس جدا شد. بعد از درمان فیبروبلاست ها با متیلن بلو به مدت چهار هفته، محققان متوجه کاهش رادیکال های آزاد اکسیژن (یکی از عوامل آسیب به سلول های پوست) در این سلول ها شدند. همچنین درمان با این ترکیب باعث افزایش تقسیم سلولی، کاهش مارکرهای پیری سلول و کاهش مرگ سلول شد.

از طرفی، چهار هفته درمان با متیلن بلو بر سلول های فیبروبلاست جدا شده از افراد مسن 80 ساله، سبب کاهش بیان ژن بتا-گالاکتوزیداز و P16 (مارکرهای پیری) و رشد بهتر سلول ها شد.

**آیا متیلن بلو واقعا پیری را کند می‌کند؟

این بررسی نشان داد متیلن بلو در مقایسه با سه ترکیب آنتی اکسیدان دیگر پتانسیل بالاتری برای به تاخیر انداختن پیری پوست در تمام سنین دارد.

همچنین محققان ضخامت پوست را پس از قرار گرفتن در معرض این ترکیب به صورت سه بعدی بررسی کردند. نتایج این آزمایش نشان داد که مقدار آب و ضخامت سلول ها در حضور متیلن بلو بیشتر و سوزش پوست کم تر است که همه این علائم از ویژگی سلول های جوان بوده و می‌تواند این ترکیب را به یک محصول ضد پیری موثر تبدیل کند.

گفتنی است؛ نتایج این مطالعه در ژورنال «گزارش‌های علمی» منتشر شده است.

منبع: Medicalnewstoday

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.