طبیب من

کد خبر: 4957
تاریخ انتشار: ۱۳ام خرداد ۱۳۹۶ , ۱۲:۱۶
تعدادی مواد سرطان زا در حمام، دست‌شویی، کابینت آشپزخانه و باقی جاهای خانه کمین کرده‌اند که می‌توانند خطر ابتلای شما و خانواده‌تان را به سرطان افزایش دهند.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ مطالعات جدید محققان نشان می دهد مواد شیمیایی حاصل از دود اگزوز وسایل نقلیه، لوازم آرایش، سیگارهای الکتریکی یا سنتی و حتی سیمان و دیگر مصالح ساختمانی از جمله عواملی هستند که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند و مکانیسم طبیعی بدن را مختل می کنند.

محققان با انجام آزمایشاتی دریافتند، فرمالدهید ساختارهای زیستی مورد نیاز در تکثیر دی ان ای را بی ثبات کرده و آنها را از کار می اندازد و در نتیجه کارکرد ژن BRCA2 را با اختلال روبرو می کند.

مواد شیمیایی و ترکیبات آلدهید ممکن است موجب تشکیل تومور در افرادی شود که در سلول های بدنشان نسخه معیوبی از ژن BRCA2 وجود دارد.

مطالعات نشان می دهد موادی شیمیایی که در ساختارشان آلدهید وجود دارد و روزانه در زندگی از آن ها زیاد استفاده می شود خطر ابتلا به سرطان را چندین برابر می کنند.

یکی از لوازم آرایشی و بهداشتی که همیشه مورد استفاده قرار می گیرد شامپو است. به دلیل وجود آلدهید در ترکیب شیمیایی شامپو این ماده شوینده می تواند یکی از عوامل مهم سرطان باشد. هرچند عوامل دیگری مانند  مصرف نان تست، کافئین، در معرض نور خورشید قرار گرفتن و گرانیت سرطان زا هستند و باعث مشکلاتی برای سلامتی بدن می شوند اما تاثیر آن ها بسیار کم است.

گفتنی است؛  مدل های بیولوژیکی نشان می دهد چگونه ماده شیمیایی به نام آلدهید منجر به سرطان می شود. در حالیکه برای پی بردن به اسرار این موضوع باید ابتدا زیست شناسی سرطان را کاملا درک کنیم.

منبع:independent

 

انتهای پیام/