غذاهای پرچرب را به این شرط بخورید!

48

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ رژیم های غذایی پرچرب، برای بیماران قلبی – عروقی خطری بزرگ محسوب می شود، چرا که این رژیم ها می توانند به افزایش وزن، ابتلا به دیابت و شرایط خطرناک دیگر منجر شود. بر اساس یک پژوهش جدید، می‌توان بخشی از این خطر را از طریق وارد کردن مقداری دارچین در رژیم غذایی کاهش داد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

پژوهشگران با آزمایش روی موش ها دریافتند موش هایی که به آنها یک رژیم غذایی پرچرب به همراه دارچین داده می شود، در مقایسه با موش هایی که با همین رژیم غذایی و بدون دارچین تغذیه می شوند، طی 12 هفته وزن کمتر و چربی کمتری در ناحیه شکم دارند. همچنین میزان قند، چربی و انسولین خون موش‌های گروه اول پایین‌تر بوده و از این جهت وضعیت سالم‌تری نسبت به گروه دوم دارند.

«ویجایا جوتورو» معاون سرپرست بخش تکنولوژی های سلامت دانشگاه موریسون آمریکا، در همایشی در شهر مینیاپولیس نتایج این پژوهش را ارائه کرد. به گفته او، دارچین ادویه ای است که از پوسته درختان خانواده سیناموموم گرفته می شود. بر مبنای این پژوهش، دارچین حاوی یک ماده پلی فنول بوده که دارای خاصیت ضدالتهابی و آنتی اکسیدان (ضد‌سرطان) است. این ماده می تواند برخی از فاکتورهای خطرناک بیماری های قلبی عروقی را که ناشی از رژیم های غذایی ناسالم است، کاهش دهد.

گفتنی است؛ مواد آنتی اکسیدان، در برابر فشار اکسیداتیو از بدن محافظت می کند. فشار اکسیداتیو، ناشی از عدم تعادل رادیکال های آزاد است که در ایجاد ناهنجاری های بسیاری نظیر حملات قلبی و بیماری قلبی عروقی دخیل اند.

بر اساس نتایج پژوهش تغذیه دارچین، چربی خون باعث کاهش التهاب و فشار اکسیداتیو می‌شود. دارچین، این کار را از طریق فعال کردن فاکتورهای رونویسی (SREBP-1c, LXR-α, NF-κB, and Nrf2) و مکانسیم های آنتی اکسیداتیو انجام می دهد.

منبع: medicalnewstoday

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.