فواید درمانی ماساژ با «سنگ داغ» که معجزه می‌کند

215

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛در ماساژ درمانی به شیوه سنگ داغ، از تکنیک ماساژ با قاعده و نظم خاص استفاده می شود بدین صورت که درمانگران سنگ داغ را به صورت ثابت در قسمت های خاصی از بدن می‌گذارند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

سنگ ها نرم و صاف هستند و معمولا از نوعی سنگ آتش فشانی به نام سنگ بازالت تهیه شده اند که علت انتخاب این نوع سنگ، توانایی آنها در حفظ گرما است.

این سنگ ها قبل از استفاده، در آب داغ یا تحت تاثیر گرما قرار می گیرند سپس بر روی بخش های خاصی از بدن مانند پشت، شکم، صورت، دست ها و پاها قرار داده می‌شوند. برخی درمانگران سنگ را در دست خود نگه داشته و با آن فرد را ماساژ می‌دهند. این روش به درمانگر امکان ماساژی قوی تر بدون نیاز به فشار زیاد را داده و باعث می‌شود مشتری احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

 

گاهی سنگ سرد بعد از سنگ داغ بر روی صورت گذاشته می‌شود. سنگ سرد به آرام شدن عروق خونی و تسکین پوست گرم کمک می‌کند.

منشا این نوع درمان با استفاده از سنگ داغ به حدود 2 هزار سال پیش در چین بر می‌گردد و از آن زمان به بعد این تکنیک درمانی در بسیاری از کشورهای دیگر مانند آمریکا، آفریقا، مصر و هند انجام شد.

پنج فایده ماساژ سنگ داغ

*تسکین درد

ماساژ درمانی به طور مشخص با تسکین علائم بیماری هایی مانند فیبرومیالژیا ( نوعی سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمن ) و سایر بیماری های خود ایمنی مرتبط است. مطالعات متعدد نشان می دهد در بیماری هایی مانند فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید، تکنیک های ماساژ با کاهش درد و بهبود دامنه حرکت این بیماران همراه است.

*کاهش استرس

ماساژ یکی از موثرترین روش های کاهش استرس است. نتایج تحقیقات متعدد نشان می‌دهد ماساژ در کاهش استرس، اضطراب و تقویت عملکرد قلب نقش دارد.

*افزایش انعطاف پذیری مفاصل

تنش و فشار به عضلات، حرکت مفاصل را سخت و دردناک می‌کند. ماساژ به آرامش عضلات و در نهایت آسانی و راحتی حرکت مفاصل کمک می‌کند. ماساژ درمانی با سنگ داغ می‌تواند برای افرادی که اختلالات خاص مفصلی دارند نیز مفید باشد.

 

*کاهش گرفتگی و سختی عضلات

سختی و گرفتگی عضلات درد زیادی را ایجاد می کند و ماساژ درمانی با سنگ داغ، آرامش و کاهش درد عضلات و مفاصل را به همراه دارد.

*خواب راحت تر

عواملی مانند استرس، بی خوابی و مشغله زیاد همگی از علل خواب ناکافی در زندگی های امروزی هستند. ماساژ درمانی در احساس آرامش و خواب برای سالمندان بسیار موثر است.

مخاطرات ماساژدرمانی سنگ داغ

علی رغم تمام فواید ماساژ درمانی سنگ داغ، این نوع درمان برای همه مناسب نیست. افراد با شرایط زیر نباید تحت ماساژ درمانی به خصوص ماساژ با سنگ داغ قرار گیرند.

**وجود زخم یا بریدگی در پوست

هر شخصی که زخم یا بریدگی در پوست خود دارد باید تا زمان بهبود از ماساژ با سنگ داغ خودداری کند. ماساژ در زمان کبودی های شدید، بریدگی یا خراش، آفتاب سوختگی و واریس خطر آسیب های بافتی را بیشتر کرده و احتمال انتقال عفونت های باکتریایی از طریق روغن یا سنگ های ماساژ را افزایش می‌دهد.

**سرما خوردگی

افراد دارای تب، سرما خوردگی یا آنفولانزا نباید تا زمان بهبودی ماساژ انجام دهند. فرد تب دار با ماساژ، علاوه بر انتقال بیماری و اختلال در تنظیم دمای بدن، احساس ناخوشایندی با گذاشتن سنگ داغ بر روی پوستش خواهد داشت.

** بیماری قلبی

بیماری قلبی باعث التهاب سیاهرگ و سرخرگ های پا می‌شود که هر دو می‌تواند با ماساژ بدتر شود. هر شخصی قبل از ماساژ باید درمانگر را از مشکلات سلامتی خود آگاه سازد.

**دیابت

دیابت بر اعصاب و عروق خونی انگشتان دست و پا تاثیر می‌گذارد. در این افراد احساس درد دست و پا کاهش یافته و در نتیجه هنگام ماساژ با سنگ داغ، حسی سوختگی را درک نمی‌کنند. ممکن است این افراد در زمان ماساژ قادر به احساس مقدار فشار زیاد درمانگر و یا گرمای بیش از حد سنگ ها نباشند.

** مصرف دارو و الکل

مصرف دارو و الکل، کنترل و قضاوت شخص را تحت تاثیر قرار داده و توانایی فرد برای دادن بازخوردی مناسب را در زمان ماساژ کاهش می‌دهد. همچنین ماساژ باعث ایجاد احساس گیجی وسستی می شود. این شرایط برای فردی که الکل مصرف کرده می‌تواند شدیدتر باشد.

**بارداری

ماساژ در دوران بارداری برای بسیاری از خانم ها آرامش بخش و مفید است. با این حال برخی پزشکان ماساژ سنگ داغ را برای زنان باردار توصیه نمی‌کنند.

منبع Medicalnewstoday

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.