ترفندهایی برای سالم نگه داشتن هوایی که تنفس می‌کنید

40

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ افرادی که مستعد ابتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی هستند باید تحت هر شرایطی در هوای پاک تنفس کنند و علاوه بر هوای بیرون، هوای داخل منزل نیز بسیار حایز اهمیت است که با چند توصیه ساده می توانید هوای خانه را نیز تمیز نگه دارید.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

شومینه هایی که کربن تولید می کنند

نصب شومینه هایی که با چوب می سوزند برای افرادی که مشکلات تنفسی دارند مناسب نیست. سیستم گرمایشی شومینه به دلیل تولید ذرات آلاینده ای که به سرعت جذب ریه می شوند برای گرم کردن محیط خانه توصیه نمی شوند. شومینه های چوب سوز باعث تولید گاز کربن و دود سیاه رنگی می شوند که همانند دود سیگار برای بیماران ریوی خطرناک است.

این حشرات ریز را دست کم نگیرید

مایت‌ها حشرات کوچکی هستند که در فرش‌، بالش پارچه‌ و سایر مکان هایی که غبار ممکن است جمع شود زندگی می‌کنند. فضولات این حشرات میکروسکوپی ممکن است باعث بروز آلرژی، آسم و مشکلات ریوی شود. برای رهایی از این حشرات کوچک توصیه می شود از بالش هایی استفاده شود که از اسفنج پلاستیکی ساخته شده اند.

قارچ ها و کپک ها باعث مشکلات تنفسی می شوند

سیستم های تهویه ای که در حمام و سرویس های بهداشتی نصب می شوند می توانند باعث افزایش کپک و قارچ شوند. رشد این موجودات در هوای مرطوب تشدید می شود. برای رفع رطوبت خانه می توانید از دستگاه های رطوبت گیر که در اکثر داروخانه ها به فروش می رسد استفاده کنید.

پنجره های خانه تان را ببندید

گاز اوزان و دیگر گازهایی که از هوای آلوده شهر وارد خانه ها می شوند تاثیر مخربی بر روی ریه ها دارند. اگر عادت به باز گذاشتن در و پنجره ها دارید و از آلودگی هوای بیرون مطمئن هستید، از باز کردن پنجره ها جلوگیری کنید تا مانع ورود گرد و غبارهای ریز و درشت به داخل خانه شوید.

در مواقعی توصیه می شود پنجره ها را باز نگه دارید زیرا مونوکسیدکربن یکی از آلاینده ‏های خطرناک در هوای خانه است که در اثر احتراق در وسایل گازسوز مانند بخاری و شومینه ایجاد می ‏شود. برای پیشگیری از مسمومیت با مونوکسیدکربن روزانه چند بار پنجره ‏ها را باز کنید تا هوا در خانه جریان پیدا کند. با رعایت این نکات، آلودگی هوای خانه کاهش پیدا می ‏کند اما افراد مبتلا به بیماری‏ های تنفسی بهتر است از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنند.

حیوانات خانگی عامل بروز مشکلات تنفسی

اگر از آن دسته افرادی هستید که علاقه به نگهداری حیوانات در خانه دارید باید عواقب این کار را هم بپذیرید. موی حیواناتی مانند سگ، گربه یا حتی پرندگان برای افرادی که آلرژی و مشکلات تنفسی دارند بسیار دردسرساز است. برای تمیز نگه داشتن هوای داخل خانه سعی کنید از نگهداری حیوانات خودداری کنید یا حتی الامکان بلافاصله پس از نوازش آنها دست های خود را با آب و ژل ضد عفونی کننده شستشو دهید.

منبع: health

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.