دستاوردی جدید برای پیشگیری از اختلالات ژنتیکی

78

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ قابلیت جدید در پاپ اسمیر؛ این تست قدیمی را به راهی برای تشخیص اختلالات ژنتیکی در سریع‌ترین زمان ممکن تبدیل کرده است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

محققان دانشگاه ایالتی وین در آخرین یافته‌های امیدوار کننده خود خبر از خلاقیتی دادند که “جداسازی و بازیابی تروفوبلاست از دهانه رحم” یا TRIC نام دارد. آن‌ها در این روش جدید، به کمک تست پاپ اسمیر، تروفوبلاست (سلولی که در نهایت در تشکیل جفت نقش دارد) را از طریق دهانه رحم زنان باردار می‌خراشند و به کمک نمونه‌های بدست آمده نقشه ژنتیک مادر، جفت و جنین را با هم مقایسه می‌کنند.

“ساشا درلو” استادیار زنان و زایمان در “دانشگاه ایالتی واشینگتن”،  در ارتباط با مزیت این روش می‌گوید: TRICمی‌تواند به عنوان یک آزمون غیرتهاجمی با همان دقت آزمایش‌های دیگر مانند آمنیوسنتز (بررسی ژنتیک) و در پنج تا 10 هفته زودتر انجام شود. هم‌چنین این روش برای شناسایی موقعیت‌های دیگر همچون محدودیت رشد داخل رحمی (که منجر به تشکیل جنین کوچکتر از حد نرمال می شود) و پره اکلامپسی (فشار خون بالا، وجود پروتئین در ادرار، افزایش ناگهانی وزن بیش از 5/2 کیلوگرم در هفته و ورم دست و صورت مادر؛ که معمولا در زایمان اول دیده می‌شود)، کاربرد دارد. این اختلالات پنج درصد از زنان باردار را درگیر می‌کند.

دکتر رندال آرمانت در تکمیل صحبت‌های همکار خود افزود: این تست می‌تواند میزان شباهت کودک به هریک از والدین و بسیاری از ناهنجاری‌ها و اختلالات ژنتیکی را بسیار سریع نشان دهد تا درمان کودک به سرعت آغاز شود.

پژوهشگران خاطرنشان کردند: فقط یافتن راه بهتر برای تعیین طیف جهش ژنی می‌تواند دست‌آوردی بزرگ برای مراقبت‌های درمانی کودکان باشد، چراکه در حال حاضر 10 درصد کودکانی که در بیمارستان بستری هستند و بیست درصد از مرگ و میر آن‌ها به دلیل عدم موفقیت روش‌های موجود در تشخیص است.

منبع: Medical Daily

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.