طبیب من

کد خبر: 5151
تاریخ انتشار: ۱۸ام خرداد ۱۳۹۶ , ۱۱:۲۳
کارشناسان درباره خواب بیش از اندازه در روزهای تعطیل و بروز پدیده «جت لگ» به مردم هشدار دادند.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ بر اساس تحقیقات جدیدی که صورت گرفته است، خوابیدن و استراحت بیش از اندازه در آخر هفته یا اوقات فراغت خطر ابتلا به حملات قلبی را افزایش می دهد.

مطالعات صورت گرفته نشان می دهد پدیده ای به نام «جت لگ» که بر اثر دیر خوابیدن و دیر بیدار شدن فرد از خواب در آخر هفته ها اتفاق می افتد،  منجر به مشکلاتی برای سلامتی، تغییرات خلق و خو و حالت تهوع می شود.

دانشمندان پی بردند با هر ساعت انحراف از برنامه خواب، ۱۱ درصد خطر ابتلا به حمله قلبی افزایش پیدا می کند.

دانشمندان با مطالعه ۹۸۴ بزرگسال بین دامنه سنی ۲۲ تا ۶۰ سال در مورد عادت های خواب، رژیم غذایی و محیط زندگی آن ها بررسی های لازم را انجام دادند. نتایج این مطالعه نشان می دهد پدیده جت لگ که نوعی اختلال در ریتم شبانه روزی است مشکلات زیادی برای سلامتی بدن در پی دارد. این آزمایش‌ها نشان می دهد که هر یک ساعت حالت جت لگ به میزان ۲۲ تا ۲۸ درصد امکان ابتلا به بیماری‌های قلبی را بالا می‌برد.

به گفته محققان، خواب منظم نقش مهمی در سلامت بدن داشته و برای پیشگیری از بیماری های قلبی و دیگر بیماری‌ها بسیار موثر است.

طبق اعلام مرکز تحقیقات خواب آمریکا، هر فرد بالغ باید ۷ تا ۸ ساعت در روز بخوابد. خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، مغزی، فشار خون بالا، دیابت و چاقی در افرادی که کمتر از شش ساعت یا بیشتر از ۸ ساعت می خوابند، بیشتر است.

منبع: MSN

انتهای پیام/