نان سفید یا نان سبوس‌دار؛ کدام یک بهتر است؟

31

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ بررسی های جدید دانشمندان نشان می دهد فیبر موجود در نان های سبوس دار باعث هضم غذا، جلوگیری ازیبوست، کاهش قند، چربی وفشار خون می شود در نتیجه توصیه می شود افراد نان های سبوس دار و قهوه ای را در سبد غذایی روزانه خود بگنجانند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

بنابر گزارش سازمان ملی غذا در انگلستان (UK National Food Survey)، میزان فروش نان با آرد تصفیه شده از سال 1974، بسیار کاهش یافته است و بالعکس فروش نان با آرد کامل سیر صعودی داشته است.

محققان انجمن وِیزمن، میزان باکتری روده‌ای، چربی و قند خون، کلسترول و مواد معدنی ضروری از قبیل کلسیم و آهن را در بیست فرد سالم مورد بررسی قرار دادند. درحالیکه نیمی از داوطلبین نان پخته شده از گندم تازه همراه با خمیر ترش و نیمی دیگر به همان میزان نان سفید بسته‌بندی شده مصرف می‌کردند.

نویسنده ارشد این مطالعه، پرفسور اران سگال گفت: “مصرف این دو نوع نان در کوتاه مدت هیچگونه تأثیری بر پارامترهای قند خون، فشار خون و غیره افراد نداشته است.”

متخصصان و محققان علم تغذیه به ضرر نان بدون سبوس اشاره دارند و معتقدند پوست سبوس سرشار از مواد مغذی، املاح معدنی و ویتامین‌ها است و نسبت به نان سفید برتری دارد.

فسفر،‌ گوگرد و منیزیم در پوست گندم وجود دارد و این در حالی است که در نان سفید این مواد مغذی که جزو عنصرهای حیاتی برای اعمال بدن هستند به مراتب کمتر است.

منبع: Independent

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.