تدابیر روزه‌داری از دیدگاه طب سنتی/ دور «اعمال یداوی» را در این ایام خط بکشید

44

سید حامد موسوی متخصص طب سنتی در گفت‌وگو با خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ در خصوص تدابیر مورد نیاز فرد روزه‌دار در ماه مبارک رمضان گفت: روزه‌ گرفتن یکی از توصیه‌ها دینی برای سالم ماندن است. طب سنتی نیز روزه را یکی از راه‌های درمانی مهم می‌داند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی روزه را تقلیل در میزان مصرف غذا تعریف کرد و ادامه داد: روزه برخی بیماری‌ها از جمله بعضی بیماری‌ها گوارش، مفاصل، سردردها، چربی و غلظت خون، چاقی و کبد چرب را درمان کرده و راه پاکسازی کل بدن است چراکه بدن به کمک روزه فرصت دفع مواد زائد را پیدا می‌کند.

این متخصص طب سنتی در مورد تشدید سردرد در روزه عنوان کرد: از دیدگاه طب سنتی 26 نوع سردرد وجود دارد. یکی از انواع سردردها که با مصرف نکردن غذا تشدید می‌شود، ناشی از ضعف در ناحیه مغز است. مزاج‌های گرم و خشک (صفراوی) یا سرد و خشک (سودایی) نیز مستعد سردرد هستند. ابتلا به کم‌خونی، ضعف جسمی و مصرف نکردن کافئین در ایام ماه رمضان  توسط افرادی که به نوعی به آن اعتیاد دارند، باعث بروز سردرد در آنها می‌شود. البته این مشکل با گذشت زمان و تدابیر روزه‌داری در طب سنتی برطرف می‌شود.

وی نخستین فایده روزه‌داری را ترک عادات نامناسب در فرد بیان کرد و افزود: از جمله عادات نامناسب در فرد را می‌توان مصرف سیگار، ریزه‌خواری و مصرف بیش از اندازه غذا نام برد؛ که ترک هر کدام از آن‌ها از نظر طب سنتی بسیار با اهمیت است.

موسوی در خصوص تاثیر مزاج افراد بر روزه‌داری گفت: برای افراد با مزاج بلغمی (سرد و تر) و دموی (گرم و تر) که رطوبت؛ اعم از سرد و گرم بر آن‌ها غالب است شرایط روزه مناسب‌تر است؛ اما در افراد با مزاج صفراوی (گرم و خشک) و یا سودایی (سرد و خشک) به طور معمول شرایط روزه دشوارتر است.

موسوی به افرادی که در این ایام از تشنگی رنج می‌برند، گفت:به طور معمول مزاج این دسته افراد صفراوی است. البته سایر افراد نیز بر حسب نوع بیماری‌شان احساس تشنگی می‌کنند. از جمله اقدامات مناسب برای این افراد شربت‌های ترش و شیرین یا به اصطلاح ملس است. باید به خاطر داشت که شیرینی بیش از اندازه باعث تشنگی و ترشی بیش از حد شربت نیز باعث بروز مشکلات گوارشی می‌شود. برای مثال  شربت آب زرشک، لیمو ترش و سکنجبین (ترکیب سرکه و عسل ) و تخم خرفه که حداقل دوازده ساعت در دوغ شیرین خیسانده شده باشد به دلیل خاصیت آن در رفع حس تشنگی، مناسب است.

وی ادامه داد: از جمله غذاهای مناسب در ایام ماه رمضان خورش آلو، ریواس و کدو است که باعث رفع حس تشنگی می‌شود. برای افراد روزه دار میوه‌ها ملس مانند سیب‌ترش، توت سیاه و ذغال‌اخته می تواند مفید باشد.

این متخصص طب سنتی افرادی را که دارای مزاج سرد و خشک هستند یا ضعف و گرسنگی دارند را به 2 گروه افراد “چاق و دارای ضعف” و “لاغر مبتلا به ضعف” تقسیم کرد. به طور معمول ضعف افراد چاق واقعی نیست چراکه می‌توانند از مقویات قوا استفاده کنند. این افراد باید شربت گلاب، آب سیب، دمنوش گل‌گاو زبان، شربت بیدمشک و بهار نارنج را در رژیم غذایی خود قرار دهند. افراد لاغر نیز می‌بایست غذاها مقوی مانند آبگوشت و کباب همراه با سماق استفاده کنند. البته این نوع غذاها باید کم‌چرب بوده تا فرد احساس تشنگی نکند. زرده‌تخم مرغ، شله زرد به همراه خلال بادام و پسته و دارچین و همچنین چهار مغز (فندق،بادام،پسته و گردو) نیز برای جلوگیری از ضعف و گرسنگی بسیار مناسب هستند.

وی در خصوص تدابیر کلی سحر تا افطار برای روزه‌داران گفت: این افراد باید سعی کنند تا حد امکان از فشارها و فعالیت‌ها سنگین روحی و جسمی خود در طول مدت روزه‌داری بکاهند و از قرار گرفتن در گرما بپرهیزند. همچنین در صورت احساس ضعف در روح و جسمشان استراحت کنند.

موسوی روزه داران را از انجام برخی تدابیر طب سنتی در این ایام مانند مصرف مواد مسهل و اعمال یداوی (فصد ،حجامت و ماساژ درمانی) به دلیل افزایش گردش خون چه در فاصله بین افطار تا سحر چه در طول روز نهی کرد. در صورت نیاز به انجام اعمال یداوی بهتر است تا حد امکان آن را به پس از ماه رمضان موکول یا با پزشک مربوطه مشورت کنید .حمام‌ طولانی و استخر نیز به دلیل گرمای زیاد و ایجاد ضعف توصیه نمی‌شود.

این متخصص در خصوص تدابیر لازم افطار گفت: بهتر است افطار خود را با مایعات سبک مانند آب‌جوش و عسل (جوشاندن عسل در آب‌جوش و خارج کردن کف آن) همراه نبات یا آبلیمو که در رفع احساس ضعف و تشنگی موثر است، شروع کنید.

وی با اشاره به مدت کوتاه فاصله افطار تا سحر، عنوان کرد: غذاها بایستی در افطار سریع الهضم باشد تا موقع سحر اشتهای واقعی ایجاد شود. سوپ و آش که میزان رشته آن کم باشد (به دلیل هضم سنگین رشته)، فرنی، شیربرنج، حریربادام وشله‌زرد برای افطار مناسب است. نان و پنیر کم نمک با سبزی نیز از گزینه های مناسب سر سفره افطار محسوب می شود. باید به خاطر داشت از ادویه‌جات، ترشی‌ها، شیرینی‌جات (شیرینی‌ها شیره‌دار و خامه‌ای)، سبزی‌ها تند (تره، پیاز و سیر خام و کلم) و غذاها پرچرب استفاده فراوان نشده و از مصرف مخلفات مانند آب، لبنیات و سالاد همراه با غذا به دلیل افزایش اشتها و سو هضم پرهیز شود. غذاهای صنعتی، خمیری و شربت‌ها صنعتی نیز مناسب نیستند.

متخصص طب سنتی افزود: مصرف نعنا، ریحان یا زیتون همراه با غذا چه در این ایام چه در سایر روزها سال پیشنهاد می‌شود.

وی عنوان کرد: به دلیل مناسب نبودن مصرف مایعات در بین غذا بهتر است پس از 2 ساعت از مصرف افطار به آشامیدن مایعات و مصرف لبنیات بپردازند. خوردن میوه در فاصله زمانی بین آخرین وعده غذایی تا خواب نیز یک ساعت و نیم باشد. فعالیت‌های ورزشی نیز در صورت لزوم 2 ساعت پس از صرف غذا انجام شود.

موسوی بر مصرف سحری بسیار تاکید کرد و یادآور شد: نخوردن سحری عامل ضعف و سردرد می‌شود. باید توجه داشت در این وعده از تنوع غذایی و تسریع در غذا خوردن؛ به علت کمبود وقت  پرهیز شود چراکه نه تنها جبران روزه داری را نمی کند بلکه موجبات ایجاد بیماری را نیز فراهم می کند.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.