تاثیر جالب غذا خوردن مقابل آینه

34

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛مردم در محیط های دورهمی و در حضور دیگران در مقایسه با زمان‌هایی که در تنهایی به سر می‌برند، به مقدار زیادتر و با لذت بیشتری غذا می‌خورند. حال مطالعه‌ای جدید نشان می دهد غذا خوردن مقابل آینه هم دارای اثر مشابه است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

مطالعه چاپ شده در ژورنال «رفتار و فیزیولوژی» یک نوع رفتار اجتماعی را بررسی کرده است. نتایج این بررسی نشان می‌دهد که ما در حضور دوستان و خانواده غذا را با لذت و مقدار بیشتری می خوریم. این پدیده «تسهیل اجتماعی غذا خوردن» نامیده دارد.

سپس گروهی محقق ژاپنی تلاش کردند تا این پدیده را به چالش بکشند. این تحقیق می تواند برای تنهاترین افراد جامعه از قبیل سالمندان که بیشتر وقت ها تنها غذا می خورند، مفید باشد.

طبق گفته‌های «نوبویوکی کاوای» نویسنده مسئول این تحقیق، شواهد نشان می‌دهد لذت بردن از غذا برای افراد مسن با کیفیت زندگی آنها ارتباط مستقیم دارد؛ به طوری که تنها غذا خوردن به صورت مکرر می تواند باعث افسردگی و از دست رفتن اشتها در آنان شود.

چرا غذا در جمع دوستان و خانواده لذیذتر است؟

نظریه «تسهیل اجتماعی غذا خوردن» با خلق و خوی افراد در ارتباط است. این نظریه می گوید زمانی که با دوستان و خانواده غذا می خوریم، حال بهتری پیدا می کنیم و این تغییر حالت و لذت از غذا خوردن زمانی بیشتر می شود که در جمع و دورهم‌نشینی‌ها، دوستان صمیمی حضور داشته باشند.

با این حال اخیرا، مطالعه ای نشان داده خوردن شکلات توسط دو فرد غریبه در کنار هم و بدون هبچ گونه ارتباط اجتماعی نیز همان اندازه طعم و حس لذت را به آنها می دهد. اکنون دانشمندان می‌خواهند بدانند که آیا می توان این حس لذت و مصرف زیاد غذا را بدون حضور شخص دیگر نیز ایجاد کرد؟

افراد تنها چگونه از خوردن غذا لذت ببرند؟

در این تحقیق شرکت کنندگان افراد مسن و تنها بودند که در دو دسته قرار گرفتند. یک گروه مقابل آینه و گروه دیگر جلوی یک نمایشگر با تصویر دیوار غذا خوردند. آنها دریافتند افرادی که در مقابل آینه غذا خوردند، به مقدار زیادتر و با لذت بیشتری به صرف غذا پرداختند.

این آزمایش با جایگزینی عکس فرد به جای آینه و همچنین بر روی افراد جوان نیز همین ارتباط را نشان داد و محققان در نهایت به این نتیجه رسیدند که آینه برای ترغیب حس اجتماعی غذا خوردن کافی است.

این نتایج راهی است برای تقویت اشتها و کیفیت زندگی در افراد مسنی که تنها زندگی می کنند.

منبع: Medicalnewstoday

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.