هر روغن را کی و کجا مصرف کنیم؟ + جزئیات

22

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ به نقل از ایفدانا نسترن محمدی رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه روغن خام حاصل از دانه ها و ميوه های روغنی يا منابع حيوانی حاوی ناخالصی هايی است كه در طعم، رنگ، بو، شفافيت، پايداري، ارزش تغذيه ای و بطور كلی در كيفيت روغن موثرند، عنوان داشت: اين ناخالصی ها با عمليات تصفيه از روغن خارج می شوند و سعی بر این است که تا حد امكان مواد با ارزش حفظ و از بروز تغييرات شيميايی در تری گليسريدها جلوگيری شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

محمدی با بیان این توضیح که فرآوری روغن شامل مراحل صمغ گيری، تصفيه قليايی يا فيزيكی، بی رنگ كردن و بوگيری است و پس از طي مراحل فوق روغن نباتي مايع توليد می شود، افزود: معمولا پس از افزودن آنتی اكسيدان روغنها بسته بندی می شود، ضمن آنکه در صورت نياز به توليد روغن هيدروژنه يا جامد، روغن تحت عمليات هيدروژنه كردن قرار می گيرد.

وی با بیان تقسیم بندی انواع روغن خوراکی در کاربردهای مختلف گفت: مصرف روغن مايع جهت استفاده درسالاد و پخت و پز غذاهايی است که معمولا نياز به سرخ کردن در حرارت زياد ندارند. در حالی که روغن سرخ کردنی به علت پايداری زياد در برابر حرارت در غذاهايی که نياز به سرخ کردن طولاني و عميق دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

محمدی با بیان این توضیح که در صورت عدم دسترسی به روغن مايع جهت پخت و پز مي توان از روغن جامد کم ترانس استفاده کرد، گفت: در زمان خريد بايد به برچسب روغن توجه  کرد؛ اگر ميزان ايزومر ترانس آن از مقدار خاصی تجاوز نکرد قابلیت استفاده به عنوان روغن مناسب پخت و پز  و غير قابل مصرف برای سرخ كردن را دارا خواهد بود.

این مقام مسئول در اداره کل نظارت بر فراورده های غذایی با توصیه اکید به استفاده از روغن مخصوص سرخ كردنی در سرخ كردن مواد غذایی، ادامه داد: روغن گياهی مايع را به شرط  بکارگیری در پخت و پز و سالاد، مي توان بطور كامل جانشين روغن جامد کرد، زیرا روغن های مايع علی رغم تفاوتهایشان نمی توانند درجه حرارت بالا را تحمل کنند بنابراین می سوزند و  و سوختن آنها در مرحله سرخ کردن می تواند آنرا به مواد سرطان زا تبديل کند.

رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو آسانترین راه بهرمندی صحیح از روغنها را کنترل اطلاعات روی برچسب روغن ها دانست و از مردم خواست در کنترل این فراورده ها حتما به تاريخ توليد و انقضاء، شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، نشان سازمان غذا و دارو، نام و آدرس کارخانه توليد کننده، شرايط نگهداری، ميزان اسيدهای چرب اشباع و غير اشباع و اسيد چرب ترانس دقت کنند.

محمدی در پایان سخنانش در مورد روغن غنی شده توجه به نوع و مقادير ويتامين درج شده روی برچسب و در مورد روغن های وارداتی دارا بودن برچسب فارسی با درج تاريخ توليد و انقضاء، سری ساخت، شماره مجوز بهداشتی واردات، نام تجاری و نام شرکت و کشورسازنده را توصیه کرد.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.