آشنایی کامل با طب سوزنی/ تمام این دردها را می‌توان به راحتی سرکوب کرد

60

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «افعال طب سنتی»؛ طب سوزنی یکی از قدیمی ترین اشکال درمانی طب سنتی چین است که در آن سوزن های باریک در مکان های خاصی از بدن گذاشته می‌شود. این روش ابتدا برای تسکین درد استفاده می‌شد اما امروزه موارد کاربردی دیگری نیز دارد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

بیش از سه میلیون آمریکایی از طب سوزنی برای درمان خود استفاده می‌کنند اما این روش در سایر کشورها نیز پر طرفدار است. مثلا در فرانسه یک نفر از هر پنج نفر از این روش درمانی استفاده می‌کند.

**طب سوزنی چگونه عمل می‌کند؟

طب سوزنی با تحریک 14 نقطه از مسیر های انرژی بدن، باعث آزاد شدن جریان «چی» یا انرژی حیاتی بدن می‌شود. محققان می‌گویند این سوزن ها باعث آزاد شدن اندروفین (مسکن طبیعی بدن)، بهبود جریان خون و تغییر فعالیت مغزی می‌شود.

با این حال برخی معتقدند اثرات طب سوزنی به دلیل باور و تلقین بیماران است که به آن اثر دارونما می‌گویند.

**آیا طب سوزنی درد دارد؟

سوزن های به کار رفته در طب سوزنی بسیار نازک‌اند و اغلب مردم هنگام ورود سوزن به بدن متوجه هیچگونه دردی نمی‌شوند یا درد بسیار کمی حس می‌کنند. این افراد معمولا بعد از درمان پرانرژی و آرام هستند، اگرچه ممکن است سوزن ها درد موقت ایجاد کند.

**باور به اثربخشی طب سوزنی و التیام درد کمر

اگر درمان های رایج، کمر درد مزمن را کاهش ندهد طب سوزنی می تواند راهکار مناسبی برای درمان آن باشد. نتایج یک مطالعه گسترده نشان می‌دهد که باور به اثربخشی طب سوزنی در بیمارانی که درد کمرشان بیش از سه ماه ادامه داشته، بهتر از درمان های مرسوم عمل می‌کند.

تاثیر طب سوزنی بر دردهای حاد و کوتاه مدت کمر به‌ طور قطعی مشخص نشده است.

**سردردهای عصبی و میگرنی

طب سوزنی باعث کاهش سردردهای میگرنی و عصبی می‌شود. طبق نتایج دو مطالعه، افراد مبتلا به سردردهای عصبی که تحت درمان طب سوزنی قرار گرفته‌اند، روزهای کمتری دچار سردرد می‌شوند.

**فیبرومیالژیا؛ سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمن

نتایج مطالعات مربوط به اثر طب سوزنی در کاهش درد ناشی از بیماری فیبرومیالژیا متفاوت است. برخی کاهش موقت درد و بعضی عدم تاثیر این روش را بر این بیماری نشان می‌دهد.

یافته های یک پژوهش انجام شده در «مایو کلینیک» نشان داد طب سوزنی ممکن است دو مشکل فیبرومیالژیا یعنی خستگی و اضطراب را کاهش دهد. اما به طور کلی شواهد کافی برای اثبات تاثیر طب سوزنی بر این بیماری وجود ندارد.

** آرتروز زانو و درد مفاصل

بر اساس اعلام موسسه ملی آرتریت و بیماری های اسکلتی عضلانی و پوستی، طب سوزنی در کنار درمان های رایج آرتروز می‌تواند موثر باشد. مطالعات اولیه بر روی این روش نشان دهنده کاهش درد آرتروز زانو در روش طب سوزنی است.

با این حال تحقیقات بیشتری برای اثبات اثرگذاری قطعی طب سوزنی بر آرتروز لازم است.

**نشانگان مجرای مچ دستی

سندرم مجرای مچ دستی یا تونل کارپال در نتیجه فشردگی عصب میانی ناحیه تونل کارپال در مچ دست ایجاد می‌شود که طی آن اختلالات حسی و حرکتی در انگشتان دست بروز می‌کند.

محققان در تایوان طب سوزنی و درمان دارویی را برای افراد مبتلا به این اختلال آزمایش کردند و دریافتند افرادی که به مدت یک ماه تحت درمان طب سوزنی بودند در مقایسه با درمان دارویی، درد کمتری احساس می‌کردند.

با وجود این نتایج، باز هم شواهد بیشتر برای تایید اثربخشی طب سوزنی بر سندرم کانال کارپال نیاز است.

** بهبود درد دندان

بر اساس یافته های متعدد، طب سوزنی و تلقین بیمار بر تسکین درد ناشی از کشیدن یا جراحی دندان موثر است. هنوز هم طبق نظر بسیاری از پژوهشگران، درد دندان به عنوان یکی از موارد پاسخ دهنده به درمان طب سوزنی به حساب می‌آید.

** سایر دردها

سازمان جهانی بهداشت لیستی از 28 شرایط خاص که احتمال درمان با طب سوزنی را دارند، اعلام کرده است.

مردم این روزها با هدف اجتناب از مصرف داروها و اثرات جانبی آن، از طب سوزنی در دردهایی مانند درد گردن، عضلات، آرنج و دردهای قاعدگی استفاده می‌کنند.

طب سوزنی به همراه درمان های تسکین دهنده دیگر مانند درمان های دارویی و ماساژ در کاهش درد موثر است. از طرفی، این روش باعث کاهش نیاز به دارو و افزایش کیفیت زندگی افراد مبتلا به دردهای مزمن می‌شود.

**حالت تهوع و استفراغ

با اعمال طب سوزنی در ناحیه مچ دست می‌توان حالت تهوع و استفراغ را حتی پس از شیمی درمانی و عمل های جراحی کاهش داد.

محققان روش های مختلف طب سوزنی مانند سوزن، تحریک الکتریکی و طب فشاری را با درمان دارویی مقایسه کرده و دریافتند که طب سوزنی در کاهش حالت تهوع بسیار موثر است.

منبع: WebMD

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

1 نظر
  1. علی اصغر

    ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.