آب هم مزه دارد!

108

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ اگر فکر می‌کنید آب مزه ندارد، بهتر است تجدید نظر کنید. محققان طی یک پژوهش جدید به این نتیجه رسیده اند که آب هم مزه دارد و این نتیجه حرف کسانی را تایید می کند که می‌گفتند مزه آب را دوست ندارند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

این پژوهش که در مجله Nature Neuroscience منتشر شده، نشان می دهد، وقتی موش آب می خورد، جوانه های چشایی مربوط به ترشی بر روی زبانش تحریک می شود.

به گفته این تیم پژوهشی دانشگاه کالتک در کالیفرنیا، مزه آب باید مستقل از مزه های موجود یعنی شیرینی، ترشی، شوری، تلخی و مزه‌های برجسته در نظر گرفته شود.

یوکی اوکا، سرپرست تیم پژوهشی در این خصوص اظهار داشت: «زبان از طریق حس چشایی می تواند مواد اصلی غذایی متفاوتی را تشخیص دهد؛ موادی مثل سدیم، قند و اسیدهای آمینه. به هر صورت اینکه ما چگونه آب را در دهان می چشیم، در گذشته نامشخص بود».

وی با بیان اینکه گونه های زیادی از حشرات با توانایی چشیدن آب شناسایی شده اند، گفت: «ما حدس زدیم پستانداران نیز دارای مکانیسمی برای تشخیص آب در سیستم چشایی خود هستند».

نتایج نشان می دهد آب خالص هم دارای مزه است که این مطلب به تنهایی دستاورد بسیار جالبی محسوب می‌شود. یافته‌های این تحقیق همچنین راه را برای سوالات بیشتر باز می کند؛ مثلا سلول های چشایی که مزه ترش را تشخیص می‌دهند، چه اطلاعاتی را در مورد مزه به مغز منتقل می کنند؟ با یافتن این پاسخ می توان بهتر درک کرد که چگونه مغز حضور آب را تفسیر می کند.

یکی دیگر از اعضای تیم پژوهشی بیان کرد: «شاید چشیدن طعم ترشی ناخوشایند فقط مربوط به سلول های چشایی مزه ترش روی زبان نباشد. احتمالا این سلول ها هنگام تحریک شدن با آب یا ماده غذایی دیگر، احساس چشایی متفاوتی را به مغز ارسال می کنند».

گفتنی است؛ جوانه های چشایی یکی از بافت های روی زبان به شمار می‌آید که دارای یک سری تارهایی به نام میکروویلی (Microvilli) بر روی خود هستند. این تارها پیام ها را از زبان به مغز منتقل می کنند.

جالب است بدانید هر فرد حدود 10 هزار جوانه چشایی بر روی زبان خود دارد. این جوانه ها به همراه بینی، اطلاعاتی را به مغز ارسال می کنند تا مغز بتواند درک درستی از یک مزه و طعم به دست آورد.

شایان ذکر است؛ هر دو حس چشایی و بویایی هستند که به شما در مورد اینکه چه چیزی دوست دارید بخورید یا بیاشامید، اطلاعات می دهند.

منبع: Medical Daily

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.